Informacje
 • Pierwszy prywatny statek niebawem odleci do ISS

  29-04-2012 21:25 Dragon ma ruszyć 7 maja
  Pierwszy prywatny statek niebawem odleci do ISS

  Demonstrację startu Dragona z rakietą Falcon 9 przeprowadzono w maju 2010 roku

  NASA/Kevin O'Connell

  Pierwszy prywatny statek kosmiczny wyleci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już za nieco ponad tydzień. 7 maja wyruszy bezzałogowa maszyna, która dostarczy do ISS zapasy dla astronautów.

  NASA zakończyła w ubiegłym roku eksploatację wahadłowców, które dotąd prowadziły zaopatrzenie stacji. W ostatni lot amerykański wahadłowiec wystartował 8 lipca 2011 roku. Odbył go prom kosmiczny Atlantis, który po powrocie na Ziemię dołączył do grona pozostałych wycofanych ze służby wahadłowców, aby zostać eksponatem muzealnym.

  Łącznie flota promów kosmicznych w ciągu 30 lat wykonała 135 lotów.

  Amerykanie nie latają

  Od połowy ubiegłego roku sytuacja wygląda więc następująco: Stany Zjednoczone utraciły tymczasowo zdolność przewożenia astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Transport astronautów tam i z powrotem jest możliwy jedynie za pomocą rosyjskich statków Sojuz. Z kolei do transportu zapasów służą bezzałogowe rosyjskie statki Progress, europejskie ATV oraz japońskie HTV.

  W prywatne ręce

  Czyżby Amerykanie zrezygnowali z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Nic bardziej mylnego. NASA jedynie zmieniła strategię - teraz stawia na prywatne firmy transportujące w kosmos ludzi i zaopatrzenie.

  Najbliższy lot będzie bezzałogowy. Jego zadaniem będzie zadokowanie do stacji ISS i dostarczenie zapasów dla astronautów. NASA nie zamierza ryzykować i w trakcie testowego lotu w ładowni kapsuły Dragon nie będzie materiałów o krytycznym znaczeniu dla załogi stacji ISS.

  Pierwszy start statku zaplanowano na 30 kwietnia, został jednak przełożony na 7 maja. Po dokonaniu swojej misji Dragon ma powrócić na Ziemię po około 21 dniach.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...