Żeby przenieść się w czasie i poczuć jak podczas bitwy morskiej wystarczy odwiedzić spichlerze na gdańskiej Ołowiance. Stanął tam zrekonstruowany fragment szwedzkiego okrętu, który walczył przeciwko Polsce o dominację na Bałtyku w XVII wieku.
- Wchodząc na pokład każdy może przenieść się w trudny i niebezpieczny świat siedemnastowiecznych marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej – zachęca na swojej stronie internetowej do odwiedzin konstrukcji Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Kawałek okrętu odtworzono na podstawie dokumentacji królewskiego Galeonu "Vasa", który został zbudowany w sztokholmskiej stoczni w pierwszej połowie siedemnastego wieku i służył w wojnie przeciwko Polsce.
Wystrzel z XVII-wiecznego działa
Początkowo rekonstrukcję można było oglądać na wystawie czasowej muzeum "Do Abordażu". Po jej zakończeniu kawałek po kawałku przeniesiono ją do sali, w której znajduje stanęła stała ekspozycja. Czyli kawałek burty szwedzkiego okrętu "Solen", który brał udział w bitwie pod Oliwą, do której doszło 28 listopada 1627 roku oraz fragment jego pokładu działowego. Znajdują się na nim między innymi dwa oryginalne działa, pochodzące ze szwedzkiego wraku.
Z których - uwaga! - można strzelać. Wystarczy samodzielnie załadować działa, podpalić lont i strzelać w kierunku nieprzyjacielskiego okrętu. A wszystko dzięki specjalnym multimedialnym oprogramowaniom.
Na zwiedzających czeka też animowana rekonstrukcja przebiegu Bitwy pod Oliwą z 28 listopada 1627 roku, w której udział brał częściowo zrekonstruowany szwedzki "Solen".
Rekonstrukcję części szwedzkiego "Solena" można zobaczyć w spichlerzach na gdańskiej Ołowiance:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: dp/ws/i / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Muzeum Morskie