Bezdotykowe badanie najgorętszych i najzimniejszych części ludzkiego ciała, analiza zmian powstających na skórze, a dzięki temu szybkie wykrycie nowotworu. Urządzenie do przeprowadzania takich badań trafiło do pracowni studentów fizyki medycyny Uniwersytetu Gdańskiego.
- To jest sprzęt, który umożliwia szybką analizę temperatury powierzchni ciała, zamian punktowych ciała, a także pojawiających się nieregularnych kształtów na powierzchni skóry – tłumaczy prof. Aleksander Kubicki, z Instytutu Fizyki Doświadczalnej UG.
Nowoczesny tomograf z zainstalowaną kamerą na podczerwień pokaże, które miejsca są zagrożone chorobą nowotworową. - Dany fragment skóry będzie stanowił obszar o jednorodnej temperaturze i barwie, a to będą miejsca, gdzie jest temperatura znacznie powiększona – tłumaczył prof. Kubicki.
Urządzenie za 2 mln 250 tys.
Nowoczesne urządzenie trafiło do studentów fizyki medycznej. Tam szkolić się będą przyszli specjaliści w zakresie radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej.
W tej jednej z najnowocześniejszych w Polsce pracowni będą się odbywały zajęcia laboratoryjne w zakresie podstaw fizyki promieniowania jonizującego, która stanowi podstawę wielu procedur medycznych w radiologii, radioterapii, medycynie nuklearnej. Będą tam również prowadzone analizy stosowane w diagnostyce chorób układu krążenia.
Pracownia powstała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, a jej utworzenie kosztowało 2 mln 250 tys. złotych.
Autor: ws/par / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24