Specjalistyczna jednostka do układania kabla na dnie morskim o wartości około 100 mln euro powstała w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku na zamówienie armatora z Norwegii. To najdroższy i najnowocześniejszy statek, jaki kiedykolwiek zbudowany został w Polsce.
W środę w Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbył się chrzest jednostki, która otrzymała imię Siem Aimery. Statek został zbudowany na zamówienie jednego z największych norweskich operatorów floty offshore - Siem Offshore. W środę jednostka o długości ponad 95 metrów, obsługiwana przez 60-osobową załogę, ma wypłynąć ze stoczni. Po załadunku kabli rozpocznie pracę na Morzu Północnym.
Zabierze ponad 4000 ton kabli i dwa roboty
Adam Maroski, kierownik budowy statku do układania kabla na dnie morskim, tzw. kablowca, nie ma wątpliwości, że „Siem Aimery” jest najnowocześniejszym, najbardziej zaawansowanym technicznie statkiem zbudowanym kiedykolwiek w polskiej stoczni.
- Jest to jednostka prototypowa, bardzo skomplikowana i zaawansowana technologicznie – dodał.
Statek będzie wykorzystywany do układania oraz serwisowania wszelkiego rodzaju kabli (zasilających, komunikacyjnych) na dnie morskim w rejonie farm wiatrowych oraz podmorskich złóż ropy naftowej i gazu na morzu Północnym.
Jest wyposażony m.in. w dwie tzw. karuzele o łącznej ładowności 4250 ton kabli, czyli specjalne zbiorniki w kształcie bębnów, obracające się wokół własnej osi i służące do przewozu kabli energetycznych. Proces układania kabli będzie nadzorowany przez dwa roboty; jeden z nich będzie obserwował układanie kabla, a drugi w postaci koparki, będzie ten kabel zakopywał.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: md/gp / Źródło: PAP