Testował płetwy, znalazł niemieckie działa. Już jutro wyciągną je z dna Zatoki Gdańskiej

Działa leżą na dnie Zatoki Gdańskiej
Działa leżą na dnie Zatoki Gdańskiej
Źródło: Lech Trawicki | Muzeum Marynarki Wojennej

W środę rano Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni spróbuje wydobyć dwie niemieckie armaty z czasów II wojny światowej. W kwietniu znalazł je Mariusz Szymański, który testował opatentowane przez siebie płetwy dla nurków. Działa leżą na dnie Zatoki Gdańskiej na stosunkowo niewielkiej głębokości w pobliżu Gdyni-Oksywia.

Akcja wydobywcza rozpocznie się w środę z samego rana. Pod wodę zejdzie trzech zawodowych nurków. Ich pracę nadzorować będzie Magdalena Nowakowska z Zakładu Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Warszawskiego.

Po wydobyciu zabytki trafią na pokład jednostki pływającej Tukana należącej do Urzędu Morskiego. Później zostaną przewiezione do muzeum MW i poddane konserwacji.

Jedna to unikat

Dwa działa, które spróbują wydobyć nurkowie to 75-milimetrowe Infanteriegeschütz 18 i Infanteriegeschütz 42. Podczas II wojny światowej obie były na wyposażeniu niemieckiej piechoty. O ile ta pierwsza była dość popularna (używano jej choćby podczas szturmu na Pocztę Polską w Gdańsku), to w stosunku do Infanteriegeschütz 42 należy mówić o znalezisku unikatowym.

Jak zapewnia Andrzej Ditrich historyk, który zidentyfikował znalezisko, Infanteriegeschütz 42 była działem prototypowym i nie do końca wiadomo jak wiele ich wyprodukowano. Obie armaty należały prawdopodobnie do 83. Dywizji Piechoty, która porzuciła je w kwietniu 1945 roku podczas ewakuacji.

Tak wyglądała armata Infanteriegeschütz 42
Tak wyglądała armata Infanteriegeschütz 42
Źródło: NARA Waszyngton via A. Ditrich

Testował płetwy dla komandosów

Armaty znajdują się na dnie Zatoki Gdańskiej, na głębokości zaledwie dwóch metrów. Odkrycia zupełnie przypadkiem dokonał Mariusz Szymański, który testował wynalezione i opatentowane przez siebie płetwy dla nurków. Mają one wyjątkową konstrukcję, która sprawia, że są lekkie i łatwe w transporcie. Wynalazkiem zainteresowały się wojska specjalne.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Autor: md/i / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: