Fibulę pochodząca z I wieku n.e. znalazł na polu mieszkaniec Tczewa. Jest w bardzo dobrym stanie. Zabytkowa zapinka trafiła do Fabryki Sztuk w Tczewie.
Fabryka Sztuk w Tczewie ma nowy okaz. To bogato zdobiona fibula z I wieku. Fibula - czyli ozdobny element, którym spinano szaty - najczęściej na ramionach. Ta w zbiorach tczewskiej Fabryki Sztuk jest wyjątkowa.
- Fibula, która do nas trafiła, jest w bardzo dobrym stanie. To bogato zdobiona, tak zwana fibula "oczkowata" - w konstrukcji ma trzy pary wklęsłych oczek - opowiada Marta Musioł z Fabryki Sztuk.
Zapinki dla bogatych
Zdobione zapinki były ważnym elementem stroju i określały status społeczny właściciela. Różniły się kształtem, konstrukcją i zdobieniami. Często były dawane w prezencie, czego dowodzą umieszczane na nich napisy.
Archeolodzy znajdują podobne przedmioty w niemal całej Europie - najczęściej w grobach. Dzięki różnorodności i bogactwie form można określić ich pochodzenie z dokładnością nawet do kilkunastu lat. Zapinka znaleziona w Dąbrówce Tczewskiej to fibula z serii pruskiej wykonana z brązu. Jest charakterystyczna dla kultury wielbarskiej, która występowała między innymi w dolnym dorzeczu Wisły.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: nmk/gp / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Fabryka Sztuk w Tczewie | Józef Ziółkowski