Na jednej z działek w Szczecinie policjanci znaleźli trzy płyty nagrobne. Zostały skradzione z cmentarza w Golęcinie, należały do dawnych mieszkańców tych terenów. Sprawca może odpowiadać za kradzież i profanację miejsca pochówku.
Funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie otrzymał informację, że mężczyzna na działce przy ul. Rolnej wyłożył chodnik przed altanką płytami nagrobnymi.
- Działka została zlokalizowana, a na miejsce natychmiast udali się policjanci. Znaleźli tam i zabezpieczyli trzy płyty nagrobne, wykonane z bazaltu, pochodzące z cmentarza w Golęcinie - poinformował nadkomisarz dr Marek Łuczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Okradzione groby należały do dawnych niemieckich mieszkańców tych terenów. Na cmentarzu w Golęcinie zostali pochowani na początku XX wieku.
- Nagrobki zostały, zgodnie z decyzją Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie, przewiezione na cmentarz w Golęcinie, skąd zostały skradzione. Sprawca, który zabrał zabytkowe płyty nagrobne z cmentarza, może odpowiadać za przestępstwo kradzieży w związku z profanacją miejsca pochówku - dodaje Łuczak.
Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności
Zabytkowa nekropolia
Cmentarz w Golęcinie powstał jako ewangelicka nekropolia. Po II wojnie światowej w miejscu poniemieckiego cmentarza otworzono cmentarz komunalny, na którym zaczęto chować Polaków, tym samym usuwając systematycznie stare nagrobki. Ostatnie pochówki zostały wykonane w 1971 roku. W związku z wysokim poziomem wód gruntowych decyzją sanepidu zaprzestano chowania tu zmarłych.
Najstarszy istniejący nagrobek na cmentarzu pochodzi z roku 1893. Cmentarz był czynny do roku 1980. Nekropolia w 2011 roku została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. Niestety, nie uchroniło jej to przed dewastacją.
Źródło: KMP Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: KMP Szczecin