Zaskakujące odkrycie na Pomorzu. Pracujący w centrum Lęborka archeologowie, natrafili na cmentarzysko. Jak ocenili, szkielety pochodzą ze średniowiecza.
Prywatna działka przy ul. Reja to ścisłe centrum historycznego Lęborka. Ma na niej powstać nowy budynek. Ale wcześniej teren inwestycji musieli dokładnie prześwietlić archeologowie. I dokonali niecodziennego odkrycia.
- Wygląda na to, że pod znaczną częścią ul. Reja w Lęborku jest cmentarzysko. To, na co my trafiliśmy, to zaledwie fragment. Już kiedyś przy jednej z sąsiednich kamienic znaleźliśmy dwa szkielety – mówi Maciej Szyszka, kierownik prac archeologicznych.
Średniowieczne cmentarzysko
Teraz przy Reja badacze znaleźli trzy groby. Archeologowie dostrzegli ich stropy, kiedy koparka zdjęła warstwę gruzu po kamienicy, którą zburzono w czasie II wojny światowej.
- Jest to cmentarzysko rzędowe, a szkielety są ułożone na linii wschód-zachód. Jest to charakterystyczne dla czasów średniowiecza – opowiada Szyszka.
Na razie udało się ustalić, że odnalezione kości należały do osób dorosłych. - Mogliśmy to potwierdzić po obejrzeniu pierwszej czaszki, a dokładniej jej uzębienia – tłumaczy archeolog.
Znaleźli resztki trumien
Niektórzy zmarli mogli być pochowani w trumnach, bo badacze znaleźli także fragmenty rozkładającego się drewna.
Badania archeologów mogą potrwać nawet miesiąc.
- Dopiero jak odsłonimy stropy na całym terenie będziemy mogli ocenić jak dużo jest jeszcze tych szkieletów. Do tej pory sprawdziliśmy 1/3 działki, pozostałą trzeba najpierw odgruzować – opowiada Maciej Szyszka.
Każdy znaleziony szkielet trzeba sfotografować i opisać. Dopiero wtedy można go zapakować i przetransportować. – Przekazujemy to potem antropologom, którzy prowadzą dalsze badania – podsumowuje Szyszka.
Zobacz co znaleźli archeologowie:
To tutaj znaleźli szkielety:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/b / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Marek Trybański LTV