Podczas prac archeologicznych w Słupsku znaleziono fundamenty pierwszego ratusza z okresu średniowiecza. - Liczyliśmy, że poznamy odpowiedzi na kilka pytań, a okazało sie, że tylko ich przybyło - mówi Tomasz Urbaniak, który nadzoruje badania w Słupsku.
Prace archeologiczne prowadzone są na Starym Rynku w Słupsku. W środę odkopane zostały fundamenty pierwszego w Słupsku ratusza.
- Są to fragmenty z I połowy XIV wieku. Odkryliśmy też wiele murów. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy były to przybudówki ratusza, czy inne budynki. Odkrycia mocno nas zaskoczyły - mówi Tomasz Urbaniak, redaktor "Ziemi Słupskiej", który zajmuje się badaniami.
"Po badaniach jest więcej pytań niż odpowiedzi"
Podczas prac archeologicznych odkryto wiele murów.
- Te badania miały nam przybliżyć historię Słupska. Chcieliśmy dowiedzieć się czegoś więcej. Odpowiedzieć na pytania, które nie są wyjaśnione w dokumentach - mówi Urbaniak. - Okazało się jednak, że badania przyniosły nam więcej pytań niż odpowiedzi - podsumowuje.
W historii Słupska wiadomo o dwóch ratuszach. - Już możemy potwierdzić, że było ich więcej, ale nie wiemy dokładnie ile - mówi redaktor.
Ogromny mur i przedmioty z średniowiecza
W ostatnich dniach odkryto także mur o szerokości 1,4 metra.
- Po co wybudowano tak olbrzymią ścianę i do czego ona służyła? Pewnie nigdy się tego nie dowiemy. Nie jesteśmy też pewni, czy to fragmenty ratusza, czy inne budynki - mówi Urbaniak - Nie spodziewaliśmy się tylu odkryć. Teren wykopalisk jest ogromny i ciężko jest zbadać wszystko - dodaje.
Archeolodzy odnaleźli także m.in. klamrę od pasa z okresu średniowiecza oraz plakietkę pielgrzymią. Wszystko pochodzi z około XIV wieku.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: MAK / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Ziemia Słupska