Paweł Adamowicz kolejny raz będzie ubiegał się o stanowisko prezydenta Gdańska. Jeżeli obecnie urzędujący prezydent wygra, będzie to już jego piąta kadencja. Adamowicz już wcześniej został rekomendowany jako kandydat Platformy Obywatelskiej.
- Niekiedy słyszę, że Adamowicz zużył się, wypalił, że czas na zmiany, ale Adamowicz się zmienia. Potrafię słuchać, wyciągać wnioski, uczyć się – mówił na konferencji Adamowicz.
Dodał, że "16 lat doświadczeń trudnej, odpowiedzialnej pracy prezydenta jednego z najdynamiczniej rozwijających się miast w Europie Środkowej zaowocowało tym, że w Gdańsku żyje się coraz lepiej".
Adamowicz apeluje o zaufanie
Prezydent podkreślił, że w mieście przybywa "mieszkańców, nowych miejsc pracy, dróg, linii tramwajowych, szkół i obiektów sportowych". - Gdańsk jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych. Wiemy, jak pozyskiwać środki z Unii i jak je wykorzystywać. Przed nami nowa szansa na kolejne środki. Mając tak doświadczony zespół, potrafimy po te pieniądze sięgać – podkreślił prezydent apelując do gdańszczan, by "zaufali temu zespołowi".
Przedstawi raport ze zrealizowanych obietnic
Adamowicz zapowiedział, że najbliższych dniach przedstawi raport z wykonania programu wyborczego z poprzedniej kadencji. - Państwo się przekonacie, jak wiele z tych obietnic zrealizowałem – mówił. Zadeklarował, że planuje też niebawem zaprezentować swój program na lata 2014-18. W sobotę wyjawił, że chciałby m.in. postawić na inwestycje w dzielnicach. - Np. Gdańsk Południe potrzebuje wielu inwestycji, w tym drogowych - powiedział.
Śledztwo ws. oświadczeń majątkowych
W kręgach opozycji i mediach pojawiały się wcześniej spekulacje, na ile Adamowiczowi w dalszej karierze samorządowej może zaszkodzić śledztwo ws. jego oświadczeń majątkowych, prowadzone od 2013 r. przez Prokuraturę Apelacyjną w Poznaniu. Słychać było nawet głosy, że jeśli śledczy dopatrzą się złamania prawa i postawią zarzuty prezydentowi Gdańska, wystartuje on wówczas z własnego komitetu wyborczego.
Prezydent Gdańska dostał już rekomendację rady powiatowej PO. Na wcześniejszym posiedzeniu lokalnych władz PO Adamowicz zadeklarował, że w przypadku gdyby prokuratorskie śledztwo przybrało dla niego niekorzystny obrót i usłyszał zarzuty, zawiesi członkostwo w partii.
Rządzi w Gdańsku od 16 lat
48-letni Adamowicz sprawuje funkcję prezydenta Gdańska od 1998 r. Z samorządem gdańskim związany jest od początku jego powstania w 1990 r. W latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Z wykształcenia jest prawnikiem.
Konkurenci Adamowicza
Wcześniej swoje kandydatury na najwyższy urząd w Gdańsku oficjalnie ogłosili: b. szef koncernu Energa (2002-2006) i prezes Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej Waldemar Bartelik oraz przewodnicząca zarządu rady dzielnicy Wrzeszcz Dolny Ewa Lieder. Bartelik zadeklarował, że jest kandydatem niezależnym i bezpartyjnym. Lieder popiera grupa społeczników, która założyła komitet Gdańsk Obywatelski.
Kandydatem PiS na prezydenta Gdańska - po raz trzeci - będzie poseł Andrzej Jaworski. SLD w wyborach na najwyższy urząd w mieście będzie reprezentował lider pomorskich struktur tej partii Jarosław Szczukowski.
Kongres Nowej Prawicy wystawi informatyka, szefa gdańskiego oddziału KNP, Zbigniewa Wysockiego.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/ec / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze