- Jesteśmy pierwsi w Polsce - chwalą się włodarze Gdyni, którzy ustawili w swoim mieście zielone ściany z roślin. Urzędnicy wskazują, że w podobne eksperymenty można oglądać w Berlinie, Paryżu, czy Madrycie.
Dwie nietypowe ściany mają ok. 30 m2. Na razie pokrywają metalowe ogrodzenieInfoboxu, od strony ul. Świętojańskiej i 10 Lutego w centrum miasta.
Miejska dżungla
- Wzorowaliśmy się na tzn. „botanice architektonicznej” – wyjaśnia Maura Zaworska-Błaszkiewicz, ogrodnik miasta Gdynia. – Światową gwiazdą w tej dziedzinie jest francuski botanik i projektant, Patrick Blanc. Jego realizacje można podziwiać m.in. w Berlinie, Genewie, Paryżu, Madrycie czy Delhi. Artysta udowodnił, że odpowiednio dobrane rośliny nie potrzebują ziemi i mogą rosnąć na pionowych ścianach, tworząc tym samym namiastkę dżungli w zurbanizowanej tkance miejskiej - dodaje.
Pierwsze w Polsce
Władze Gdyni postanowiły wypróbować „nowość”, która według nich wpisuje się w modernistyczny układ Gdyni. – To pierwszy taka zewnętrzna ściana w przestrzeni publicznej w Polsce – wyjaśnia Witold Harbacewicz z firmy Greenarte, która zaprojektowała i wykonała ściany. – W naszym kraju mamy niesprzyjający klimat, dlatego takich zielonych ścian nie ma zbyt dużo. Większość realizujemy dla prywatnych klientów.
Nie trzeba podlewać
- Przy budowie gdyńskich ścian dobrano trzy gatunki roślin: rozchodnik biały ‘Laconicum' oraz rozchodnik kaukaski ‘Splendens' jako podstawowe gatunki budujące ścianę, oraz zwiewną kostrzewę ametystową, która dodaje całej konstrukcji lekkości - wyjaśnia Maura Zaworska-Błaszkiewicz.
Zaletą ścian jest fakt, że nie trzeba ich podlewać. Wyposażone są w system nawadniający, który reguluje wilgotność nawierzchni.
Inwestycja na parę lat
Na wiosnę ściany, które na razie służą jako ogrodzenie, zostaną przeniesione na budynek Infoboxu. To wielofunkcyjne centrum informacji o Gdyni, które będzie się składało z 65 kontenerów. Podobne obiekty stają w miastach takich jak: Hamburg, Londyn i Saragossa. Głównym założeniem tego miejsca będzie przedstawienie mieszkańcom i turystom wszystkich inwestycji Gdyni. Dodatkową atrakcją ma być Panoramium, czyli 22-metrowa wieża widokowa. Jest to obiekt tymczasowy, który w Gdyni postoi kilka lat. Jego budowa ma się ukończyć pod koniec tego roku.
Zielona ściana ma wpisywać się w nowoczesność tego miejsca. Jak zapewnia producent, jej cena jest bardzo różna, koszt szacunkowy to ok. 3 tys. za m2.
Autor: aja/k
Źródło zdjęcia głównego: Greenarte | mat. prasowa