Z wykształcenia jest polonistą, a z zamiłowania odkrywcą i poszukiwaczem skarbów. Tak o sobie mówi Michał Młotek z Iławy, który opracował polską mapę skarbów. Umieścił na niej blisko 100 miejsc, w których od końca XIX wieku natrafiono na ukryte skarby. Mapa powstała w oparciu o doniesienia prasowe sprzed lat.
Znalazły się na niej lokalizacje znalezisk, na które natrafiono w czasach, gdy technika nie była na tak zaawansowana, by wydobyć wszystkie skarby. – Teraz jest szansa odkryć je na nowo, być może coś jeszcze odnaleźć i uzupełnić zbiory muzeów – podkreśla Michał Młotek.
Pomocna przedwojenna prasa
Mapa powstała w oparciu o relacje z przedwojennej prasy, do których dotarł autor. Zaznaczono miejsca, w których do końca XIX wieku w trakcie prac polowych lub budowlanych natrafiono na skarby. Każda lokalizacja opatrzona jest informacją o okolicznościach i miejscu odkrycia. Czasem są to informacje ogólne, jak nazwa miejscowości, czasem bardziej szczegółowe, na przykład nazwisko właściciela pola.
Doświadczeni eksploratorzy, po wcześniejszym przejrzeniu archiwów lub starych map, nie powinni mieć problemu ze zlokalizowaniem miejsca odkrycia podkreśla Michał Młotek, autor mapy
Najwięcej takich znalezisk, jak tłumaczy, odnotowano w Wielkopolsce oraz na Pomorzu, w Małopolsce i w Świętokrzyskiem. Informacje o nich pochodzą z archiwalnych wydań gazet, w tym kwartalnika "Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne", ukazującego się w latach 1889-1948.
Obecnie ma mapie znajduje się około 100 lokalizacji. Autor zapowiada, że to jeszcze nie koniec. Z każdym tygodniem pojawiają się nowe informacje, a mapka jest sukcesywnie aktualizowana. Można podejrzeć ją na stronie internetowej zdziennikaodkrywcy.pl.
Ponownie odkryli odkryte już raz skarby
W 2009 roku członkowie z Klubu Odkrywcy z Susza przypadkowo natrafili na informację prasową z 1880 roku o odkryciu prawie 5 tysięcy szelągów krzyżackich. Przez wiele tygodni przeszukiwali teren wsi Nipkowie, aż w końcu natrafili na opisane miejsce. Z ziemi, zgodnie z oczekiwaniami, wydobyli część monet. Przekazali je do muzeum.
– Właśnie to odkrycie było dla mnie ogromną inspiracją do opracowania własnej, autorskiej mapy – wyjaśnia autor.
Drugą, równie silną inspiracją, było poniższe osiągnięcie poszukiwaczy, które autor opisuje w następujący sposób: "Kilka lat temu poszukiwacze skarbów ze stowarzyszenia "Ylavia" natrafili na informację, że w 1867 roku podczas orki po karczowaniu lasu odnaleziono 2 tysiące monet i fragmentów srebrnej biżuterii z wczesnego średniowiecza. Skarb trafił do muzeum w Brunszwiku, część do prywatnych kolekcji. Monety zaginęły w czasie II wojny. Poszukiwacze odnaleźli to miejsce i odkryli w nim kolejnych 800 srebrnych przedmiotów. Przeprowadzono badania archeologiczne i wydobyto kolejnych 350 monet. Skarb odkryto na nowo, a całość trafiła do muzeum".
W tym roku z kolei, również dzięki informacjom prasowym sprzed lat, udało się odnaleźć siekierkę typu Czubin, z grupy tzw. siekierek północnoniemieckich ze środkowej epoki brązu (1300-1100 p.n.e.). - To 20 znany egzemplarz z terenu Polski. Wszystko wskazuje na to, że miejsce, w którym dokonaliśmy odkrycia, mogło być osadą z epoki brązu. Pewnie nikt długo by na nią nie trafił, gdyby nie nasze działania. Wszystko zweryfikują badania - informuje autor.
Unikatowe znalezisko zostało przekazane do muzeum w Ostródzie.
Skarby na Pomorzu
Jednym z najciekawszych miejsc na mapie jest Zelew pod Wejherowem. Tam właśnie, jak wyjaśnia autor mapy, gospodarz Sikora znalazł w swoim gruncie wielki skarb monet złotych i srebrnych, przeważnie polskich, pochodzących z XVI wieku. Skarb był ukryty głęboko w roli w dwóch glinianych naczyniach w kształcie urn, przykrytych kamieniami. Monety były bardzo dobrze zachowane.
Równie interesującego odkrycia dokonano w miejscowości Pierwoszyno koło Pucka.
Przy oraniu znaleziono w 1913 roku urnę owiniętą w płótno i zawierającą obręcz srebrną, dużą ilość posiekanych i połamanych monet i ozdób srebrnych oraz około 80 sztuk całych denarów. Były to monety niemieckie z X i XI w. Resztki naczynia i srebro z wyjątkiem dwóch monet trafiły do Kaszubsko-Pomorskiego Muzeum w Zoppotach (dzisiejszym Sopocie - red.).
Michał Młotek (ur. 1984) – poszukiwacz skarbów i odkrywca historii. Zadebiutował w 2013 roku książką "Tajemnice pogranicza" – zbiorem dziesięciu sensacyjnych epizodów, które odkryły przed polskimi czytelnikami nieznane fakty z historii pogranicza Prus Wschodnich i Polski. W 2015 roku ukazała się "Noc patagonów", pierwsza polska powieść o poszukiwaczach skarbów, zapowiadająca serię książek o niewyjaśnionych tajemnicach minionych wieków. Założyciel Iławskiej Grupy Poszukiwawczej. Ma na swoim koncie wiele przełomowych odkryć, które rzuciły nowe światło na historię dawnej Pomezanii.
Dla archeologów skarby to nie tylko złoto czy inne kosztowności.
Ostatnio wyobraźnię rozpala ukryty pociąg pancerny, który już zyskał miano "złotego", choć nie wiadomo czy są tam w ogóle jakiekolwiek kosztowności.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mg/gp / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP