Historyczny "ogórek" rusza w podróż po Stoczni Gdańskiej, to dobry sposób by poznać historię tego miejsca i jego pracowników. Za każdym razem w podróż zabytkowym autobusem – Jelczem RTO rusza 33 pasażerów.
Autobus wyjeżdża sprzed bramy historycznej znajdującej się przy Pomniku Poległych Stoczniowców. Podróż trwa około 90 minut i prowadzi trasą związaną z historią Solidarności i stoczni.
W warsztacie Wałęsy i na stoczniowej pochylni
Subiektywna linia zatrzymuje się m.in. przy dawnym warsztacie pracy Lecha Wałęsy, murze przez który przeskoczył były prezydent, pochylniach, Stoczni Cesarskiej, dawnej sali BHP gdzie podpisano porozumienia sierpniowe, Hali U-bootów, dawnym budynku dyrekcji stoczni.
"Tereny dawnej Stoczni Gdańskiej są w trakcie transformacji i przebudowy w nową dzielnicę pod nazwą Młode Miasto, wiele konstrukcji i budynków zostanie wyburzonych, dynamicznie zmienia się industrialne otoczenie. Projekt pozwala uczestnikom stać się żywymi świadkami transformacji i jej aktywnymi subiektywnymi nosicielami" - pisze Grzegorz Klaman, organizator historycznych wycieczek po stoczni.
Subiektywna historia pracowników
Przewodnikami w podróży "ogórkiem" są dawni pracownicy stoczniowi, naoczni świadkowie tworzenia się legendy. Jan Kryger - były pracownik Wydziału W-4 Stoczni Gdańskiej, gdzie pracował również Lech Wałęsa. Roman Łopuchow, który miał możliwość doświadczenia pracy prawie na wszystkich wydziałach stoczni. Kazimierz Trawicki - pracował w stoczni w latach 1964-2007, na wydziale W4 (tzw. wydział elektryczny). Był wielokrotnie nagradzany za pracę Stoczniowca m.in. srebrną honorową odznaką "Zasłużonego Stoczniowca".
Subiektywna linia autobusowa w maju i wrześniu będzie odjeżdżać codziennie oprócz poniedziałków o godz. 13.00. W czerwcu, lipcu i sierpniu będzie odjeżdżać o godz. 11.00.
Autor: ws//ec/b/k / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: www.gdansk.pl | Jerzy Pinkas