Do wyjątkowego odkrycia doszło na placu budowy w Wejherowie (woj. pomorskie). Archeolodzy natrafili tam na pochówek z okresu wczesnej epoki brązu. - To pierwsze takie znalezisko w tym rejonie - twierdzą.
Na znalezisko natrafiono na działce która znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Reformatów i Wniebowstąpienia w Wejherowie. Prace archeologiczne zostały zlecone przez dewelopera i miały wyprzedzić przyszłą inwestycję w tym miejscu.
Jak tłumaczy Sławomir Wadyl z pracowni archeologiczno-konserwatorskiej Sylwia Kurzyńska z Gdańska, przed przystąpieniem do prac nikt nie spodziewał się takiego znaleziska.
Grób z ludzkimi szczątkami
- Największym zaskoczeniem było odkrycie grobu, do którego złożono szczątki ludzkie - tłumaczy archeolog.
- Pochówek jest prawdopodobnie związany ze społecznościami "wczesnobrązowej" kultury iwieńskiej (ugrupowanie kulturowe z wczesnej epoki brązu) - około 2200-2000 p.n.e. Jest to kultura, w której czytelne są wpływy wczesnobrązowej kultury unietyckiej, nie mniej jednak silne są cały czas pewne elementy kulturowe charakterystyczne dla późnego neolitu (kultura ceramiki sznurowej) – tłumaczy.
- Jest to odkrycie wyjątkowe - pierwszy taki pochówek w tym regionie – dodaje dr Wadyl. - Do niedawna sądzono, że kultura iwieńska występowała na obszarach do okolic Tczewa na północy. W związku z powyższym, o ile oczywiście nasze założenia się potwierdzą, znalezisko jest tym bardziej wyjątkowe – wyjaśnia.
Wyposażony w naczynie
Odkryty szkielet ułożony jest w pozycji embrionalnej. Za jego plecami znajduje się rozbite naczynie - Zmarłego wyposażono w naczynie ceramiczne. Garnek charakteryzował się obecnością listwy plastycznej pod wylewem - jest to jedna z typowych cech ceramiki kultury iwieńskiej – tłumaczy archeolog.
Dawniej w takim naczyniu ludzie otrzymywali strawę lub napitek na ostatnią drogę.
Jak tłumaczy Wadyl, poza pochówkiem jest jeszcze kilka interesujących znalezisk z tych badań. - Przede wszystkim piece z nieco młodszego horyzntu chronologicznego - prawdopodobnie związane z ludnością kultury pomorskiej (w przybliżeniu VII-IV w. pne) – wyjaśnia.
W najbliższym czasie szczątki kostne zostaną poddane dokładnym analizom, które pozwolą ustalić płeć zmarłego, jego wiek.
Prace architektoniczne na działce w Wejherowie zostały już zakończone. Niebawem ma w tym miejscu powstać dom mieszkalny.
Na odkrycie natrafiono na skrzyżowaniu ulicy Reformatów i Wniebowstąpienia w Wejherowie:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aja / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Pracownia Archeologiczno-Konserwatorskiej Sylwia Kurzyńska