Firmy chcące zbudować dla Marynarki Wojennej nowoczesne okręty mogą zgłaszać się do Ministerstwa Obrony Narodowej. MON zaprosił do dialogu technicznego, który stanowi pierwszy etap w procesie pozyskiwania nowych okrętów.
- Dialog techniczny jest czymś w rodzaju sondowania rynku. Chcemy ustalić, jakie są możliwości poszczególnych producentów i dostawców i co mają do zaoferowania – wyjaśnia Janusz Walczak z MON.
Szacunkowy koszt: 10 mld zł
Sześć okrętów, których zakup planuje Ministerstwo Obrony Narodowej ma zacząć służbę w Marynarce Wojennej w 2026 roku. Są to trzy okręty patrolowe z funkcją zwalczania min (kryptonim Czapla) oraz trzy okrętu obrony wybrzeża (kryptonim Miecznik).
MON chce dowiedzieć się, ile będzie trwała budowa i jaki będzie koszt jednej jednostki. Ministerstwo chce też, aby firmy zainteresowane budową okrętów określiły, które wymagania będą mogły spełnić, a których nie.
- Szacuje się, że za te jednostki będzie trzeba zapłacić około 10 miliardów złotych. Bardzo zależy nam na tym, żeby te pieniądze zostały w Polsce. Dlatego ważnym tematem rozmów w trakcie dialogu technicznego będzie stopień i zakres polonizacji, czyli udziału polskich firm i polskich technologii w realizacji zamówienia – tłumaczy Walczak.
Firmy zainteresowane budową nowych okrętów mogą zgłaszać się do MON do 17 czerwca.
"Gawrona" zmieniają w "Ślązaka"
Zakup okrętów patrolowych i obrony wybrzeża to nie jedyny projekt unowocześniania floty Marynarki Wojennej.
- Planujemy też zakup trzech okrętów podwodnych. W ciągu najbliższych miesięcy powinny zapaść kluczowe decyzje w ich sprawie, ale za wcześnie by o tym mówić. Pierwszy okręt podwodny chcemy dostać w 2022 roku, a kolejne do 2030 roku.
Dodatkowo w 2016 roku służbę ma zacząć ORP Ślązak. Patrolowiec budowany jest na bazie korwety typu Gawron, nad którą prace rozpoczęto przed jedenastoma laty, a przerwano w lutym 2012 r. We wrześniu ub. r. premier Donald Tusk poinformował o decyzji zmieniającej przeznaczenie okrętu
Patrolowiec o długości 95 metrów i szerokości 13,5 metrów ma być wyposażony w armaty i rakiety przeciwlotnicze. Jednostka ma osiągać prędkość ok. 30 węzłów. Jego budowa do tej pory pochłonęła 400 mln zł. Szacuje się, że na jego ukończenie potrzeba jeszcze 200 mln zł.
Autor: md/mz / Źródło: TVN24 Pomorze, polska-zbrojna.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marynarka Wojenna