Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zorganizowania obchodów 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja nie jest prawomocna.
Chodziło o przekroczenie uprawnień przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Obchody zostały bowiem sfinansowane w części z miejskiego budżetu.
Nie było czynu zabronionego
Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, uznając, że nie ma tu znamion czynu zabronionego. Decyzja nie jest prawomocna.
- Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa i wskazała, że decyzja o poniesieniu przez gminę miasta Gdańsk wydatków na organizację obchodów 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego mieściła się w naszych kompetencjach - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek rzecznik prezydenta Gdańska. - Gdańsk jest szczególnym miejscem, bowiem to tu w czasie pierwszego zjazdu Solidarności została sformułowana idea Trybunału Konstytucyjnego. Gdańsk jest miastem wolności, solidarności i demokracji, a Trybunał Konstytucyjny stoi na straży Konstytucji, a więc i tych wartości.
Gdańsk zaprosił i zaoferował pomoc
Gdańsk zorganizował jubileusz 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego 17 października 2016 roku, po tym jak w kwietniu 2016 roku Sejm ograniczył budżet Trybunału Konstytucyjnego, uniemożliwiając mu tym samym organizację obchodów jubileuszu. Prezydent Paweł Adamowicz napisał wtedy do prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego list, w którym nie tylko zaprosił do zorganizowania jubileuszu w Gdańsku, ale także zaoferował pomoc w przygotowaniu obchodów.
Prezes Trybunału propozycję przyjął i w październiku w Dworze Artusa obyła się jubileuszowa konferencja pt. „Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych”, w której wzięło udział wielu wybitnych przedstawicieli prawa z Polski i Europy. Jubileusz kosztował miasto około 10 tysięcy złotych. Resztę wydatków ponieśli darczyńcy. Ile kosztował jubileusz Trybunału Konstytucyjnego.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA