Nerpa, bo tak nazywana jest foka obrączkowana, była widziana na plaży niedaleko Świnoujścia. To jeden z trzech gatunków fok zamieszkujących Bałtyk, jednak w przeciwieństwie do foki szarej i foki pospolitej bardzo rzadko można ją spotkać na polskim wybrzeżu.
- Foki obrączkowane bardzo rzadko pojawiają się na polskim wybrzeżu, gdyż zamieszkują głównie północne wody Bałtyku - mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska.
Jak dodaje, Błękitny Patrol WWF odnotował już kilka takich wizyt. - W ubiegłym roku pomagał uratować szczenię nerpy, które po rehabilitacji w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego wróciło do morza - opowiada.
Populacja bałtyckich fok obrączkowanych coraz mniejsza
Nerpa jest najmniejszą spośród bałtyckich fok, charakteryzuje się szarobrązowym umaszczeniem z wzorami w kształcenie wydłużonych pierścieni. W przeciwieństwie do foki szarej i foki pospolitej potrzebuje chłodnych i śnieżnych zim do rozrodu, dlatego na polskim wybrzeżu występuje bardzo rzadko.
Jak przekonują eksperci z WWF Polska, zmiany klimatu i polowania sprawiły, że dziś populacja bałtyckich fok obrączkowanych jest szacowana na zaledwie od 6 do 8 tys. osobników. - Dlatego każda taka obserwacja przypomina nam, jakie skarby kryje w sobie nasze morze, i że warto te skarby odkrywać - przekonuje Pietrasik.
Fokę zaobserwowano na plaży niedaleko Świnoujścia:
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: WWF Polska | fot. Maciej Drajerczak