Na tydzień przed obchodami 76. rocznicy wybuchu wojny, Muzeum II Wojny Światowej przygotowało specjalny portal poświęcony historii Westerplatte. Jest to kontynuacja działań i misji Muzeum, jaką jest kształtowanie pamięci o tym szczególnym miejscu.
-Jednym z zadań powstającego Muzeum II Wojny Światowej jest dbanie o pamięć o Westerplatte oraz prowadzenie działań edukacyjnych mających na celu przekazanie wiedzy o wydarzeniach, jakie rozegrały się na terenie półwyspu. Dlatego powstał ten portal - mówi Alicja Bittner z Działu Informacji i Promocji Muzeum II Wojny Światowej.
300-letnia historia półwyspu
Przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej, serwis internetowy www.westerplatte1939.pl prezentuje historię Westerplatte od momentu jego powstania do dziś. Portal oferuje artykuły o wydarzeniach, jakie rozegrały się na terenie półwyspu nie tylko w pierwszych dniach wojny, ale również na przestrzeni wieków. Znalazło się w nim kilkadziesiąt zdjęć archiwalnych, nagrań radiowych, filmy i mapa z animacjami walk.
- Westerplatte kojarzone jest głównie z niemieckim atakiem na polską placówkę 1 września 1939 r., uznawanym za wybuch II wojny światowej, a obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej wpisała się na stałe do historii jako przykład bohaterstwa i patriotyzmu - dodaje Bittner.
Tętniący życiem kurort
Strona internetowa prezentuje m.in. pocztówki pokazujące jak wyglądał kurort na Westerplatte pod koniec XIX w. O tej zapomnianej historii pisaliśmy również na łamach portalu tvn.24.pl.
Dziś mało kto wie, że zanim stało się areną walk, Westerplatte było znanym i chętnie odwiedzanym kurortem. Historia tutejszego kąpieliska sięga połowy XIX wieku. To wtedy Martin Kruger otworzył tu kompleks kąpielowy – osobny dla pań i panów - oraz restaurację. Stanął również Dom Zdrojowy.
Sielankowy klimat tamtych dni, możemy zobaczyć na poniższych fotografiach.
Strona internetowa oferuje również zdjęcia dokumentujące budowę Wojskowej Składnicy Tranzytowej i przygotowania do obrony wiosną i latem 1939 r., walki 1 września, wygląd półwyspu po kapitulacji. Jest też dokumentacja dotycząca lat powojennych, obejmująca m.in. budowę Pomnika Obrońców Wybrzeża, sprowadzenie prochów mjr Henryka Sucharskiego z Włoch w 1971 r. i wizytę papieża Jana Pawła II w czerwcu 1987 r.
W serwisie dostępne są również dwa archiwalne filmy z 1939 r., a także osiem relacji obrońców Westerplatte z archiwum Polskiego Radia oraz 25 ich wspomnień czytanych przez lektora – dodała Bittner.
Serwis jest również wzbogacony o animowaną mapę walk obronnych Wojskowej Składnicy Tranzytowej od 1 do 7 września 1939 r.
Jeszcze rok do otwarcia Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum powstaje nad Motławą przy ulicy Wałowej w Gdańsku. Duża część obiektu, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajdzie się pod ziemią. Wystawa główna, obejmująca przestrzeń ok. pięciu tysięcy metrów kwadratowych, ma pokazać wojenne losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Prace przy budowie placówki ruszyły w sierpniu 2012 r. Muzeum ma być otwarte jesienią 2016 r.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mg / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku