Model podwodnego hotelu nie stanie w Gdyni? Naukowcy wolą prowadzić testy w Zatoce Perskiej

Budową prototypu zajmuje się, wspólnie z naukowcami, gdyńska firma Deep Ocean Technology
Budową prototypu zajmuje się, wspólnie z naukowcami, gdyńska firma Deep Ocean Technology
Źródło: www.deep-ocean-technology.com
W przyszłym roku w Zatoce Gdańskiej, tuż przy gdyńskim Skwerze Kościuszki, miał stanąć naturalnej wielkości model badawczy podwodnego hotelu. Pracują nad nim specjaliści z Trójmiasta. Naukowcy chcieli sprawdzić jak konstrukcja zachowa się w wodzie. Wszystko wskazuje jednak na to, że model, zamiast w Gdyni, stanie w Zatoce Perskiej. Eksperci uznali bowiem, że lepiej testować go w naturalnych warunkach.

- Musimy zbadać wpływ falowania na konstrukcję. Tego testu nie da się przeprowadzić w Gdyni, bo najlepiej wykonywać go w naturalnych warunkach. Projekt podwodnego hotelu wzbudza zainteresowanie tylko klientów z zagranicy. Głównie są to firmy z Malediwów oraz Abu Dhabi, Dubaju i Kataru, czyli głównie z rejonu Zatoki Perskiej. Dlatego to tam, w warunkach, w jakich naprawdę stanie hotel, najlepiej wykonać testy. Prowadzimy rozmowy, ale sprawa jest wciąż otwarta - mówi Krzysztof Koniuszaniec z Deep Ocean Technology, która stworzyła projekt.

Pierwotnie model hotelu miał stanąć przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Dokładnie w rejonie Mola Południowego przy Nabrzeżu Beniowskiego za Akwarium Gdyńskim. W odległości około 90 m od brzegu. Nad projektem pracują wspólnie naukowcy z Politechniki Gdańskiej oraz gdyńska firma Deep Ocean Technology, która pozyskała na ten cel 19 mln zł w ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. O pomyśle na budowę hotelu po raz pierwszy poinformowali w 2012 roku.

Dwa dyski nad wodą

Podwodny hotel pomysłu gdańskich inżynierów składa się z dwóch dysków: stalowego dysku o średnicy 31,6 m zanurzonego na głębokość do 12,5 m oraz niemal bliźniaczego dysku o średnicy 50 m, który znajdzie się nad wodą. Dyski połączone są szybem komunikacyjnym.

- W części górnej umieszczone w nim będą: recepcja, lobby, restauracja, przestrzeń handlowa (boutique), basen wraz z barem basenowym. Opcjonalnie sala konferencyjna i helipad. Natomiast w podwodnym dysku znajdować się będzie podwodna restauracja oraz 22 pokoje hotelowe, rozmieszczone wzdłuż jego obwodu, tak by z okien każdego z pomieszczeń mieszkalnych był widok na podwodny krajobraz - tłumaczy Koniuszaniec.

Naukowcy zakładają też kilka wariantów obiektu. Zamawiający będzie mógł np. określić, czy dolny dysk ma się obracać. Na życzenie inwestora będzie można też rozbudować nadwodny dysk, uzupełniając go o kilka mniejszych, również okrągłych dobudówek.

Z widokiem na rafę koralową

Właśnie ze względu na wielość opcji i zaawansowaną technologię hotelu potrzebne są jego testy nawodne.

- Kluczowe elementy procesu to testy wszystkich systemów, badania stateczności obiektu, próby posadowienia, wynurzanie i zanurzanie dysku wodnego, badanie wytrzymałościowe i zmęczeniowe. Próby ratownicze, badania psychologiczne i szereg innych. Po testach model badawczy hotelu może być normalnie użytkowany, nie ma konieczności jego demontażu - wyjaśnia Koniuszaniec.

Podwodny hotel zaprojektowano głównie z myślą o miejscach, w których wody są na tyle czyste, by pozwalały na obserwację raf koralowych i innych żyjących pod powierzchnią stworzeń.

Zainteresowani gdańskim projektem

- Na świecie istnieją już miejsca, które pozwalają na obserwacje podwodnego życia. Nigdzie jednak, jak dotąd, nie postawiono podwodnego hotelu. Były takie próby, ale nieudane. Nasz koncept rozwiązuje wszystkie dotychczasowe problemy, z którymi nie radzono sobie wcześniej – mówi Koniuszaniec.

Jak dodaje, firma Deep Ocean Technology prowadzi już "bardzo zaawansowane" rozmowy z firmami, które chcą postawić zaprojektowane w Trójmieście podwodne hotele na Malediwach, w Australii czy w Dubaju.

Podwodny hotel rodem z Gdyni

W tym miejscu miał stanąć model podwodnego hotelu:

Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: mcz / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: