Mural manifestem politycznym – tak artyści odpowiedzieli na decyzję ministra Glińskiego ws. Muzeum II Wojny Światowej, które powstaje w Gdańsku. Na budynku, w pobliżu którego wznosi się charakterystyczna wieża muzeum powstał mural przedstawiający ministra kultury Piotra Glińskiego, jako faraona.
Mural powstał w weekend na budynku dawnej piekarni, przy ul. Wiosny Ludów. Autorem jest Mariusz Waras, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, grafik i twórca murali znany jako m-city.
Przedstawia ministra kultury Piotra Glińskiego ubranego w nemes - charakterystyczne nakrycie głowy, które jest symbolem władzy w Starożytnym Egipcie. Praca znajduje się ok. 150 metrów od powstającego Muzeum II Wojny Światowej.
Chodzi o wpływ nowego ministra na decyzję dotyczące muzeum
Autor muralu nie chce komentować swojej pracy, bo jak twierdzi "nie chce rozgłosu".
Z kolei przedstawiciele stowarzyszenia WL4 czyli centrum twórczości, w którym spotykają się i tworzą trójmiejscy artyści, mówią, że jest to komentarz do obecnej sytuacji politycznej, która powstała wokół budowy Muzeum II Wojny Światowej.
- Pojawił się minister Gliński, jako faraon zwrócony w kierunku muzeum, którego wieża przypomina kształt piramidy. Chodzi tu bardziej o wpływ nowego ministra na decyzję dotyczące muzeum, a konkretnie zamieszania jakie powstało. Z tego co wiemy muzeum nie będzie funkcjonowało w formie, takiej jak zostało zaprojektowane przez zagraniczne firmy, a był to projekt skończony. Ma być przeprojektowane w inne muzeum – komentuje Czesław Podleśny ze stowarzyszenia WL4.
Przekonuje, że autor nie chciał nikogo obrazić, a jedynie pokazać, że nie zgadza się z planami ministra Glińskiego dotyczącymi ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej.
"Przy cenzurze nie mamy racji bytu"
- Jeśli władza uzna, że musi być sztuka poprawna, to takie miejsce, jak nasze nie ma racji bytu. Jak widać po muralu my jesteśmy poza cenzurą. To co robimy jest świadectwem naszej kultury i jakości naszej sztuki – wyjaśnia.
Mural będzie można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie. Po tym czasie zostanie zamalowany, a na jego miejscu powstanie kolejny, komentujący inne bieżące wydarzenia. Dzieła Warasa można podziwiać nie tylko w Trójmieście, ale też w Nowym Jorku, Londynie, Sao Paulo, Paryżu, Berlinie czy Warszawie.
Z połączenia dwóch muzeów powstanie Muzeum II Wojny Światowej
Minister nie skonsultował swojej decyzji z dyrekcją Muzeum II Wojny Światowej, ani z radą powierniczą muzeum oraz władzami Gdańska. Ostro skrytykowali ją historycy oraz wielu polityków. Władze Gdańska obawiają się, że odwołany zostanie dotychczasowy dyrektor, a nowy zadecyduje o zmianie wystawy.
Budowa ekspozycji została już opłacona, od lata miała być montowana w budynku muzeum. Otwarcie gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej planowane jest na przełom 2016 i 2017 r.
Zamiar utworzenia w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej ogłosił w 2007 r. ówczesny premier Donald Tusk. 1 września 2009 r., w trakcie uroczystości na Westerplatte, podpisano akt erekcyjny, a prace przy budowie placówki ruszyły w sierpniu 2012 r. Pierwotnie na ten cel polski rząd - w ramach wieloletniego programu, zarezerwował 358 mln zł. Z czasem suma ta została powiększona do około 449 mln zł.
Wystawa główna placówki ma zająć powierzchnię 5 tys. m kw. Nowoczesna scenografia uzupełniona o liczne multimedia ma być tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz tego konfliktu wojennego i jego konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi: Polaków, ale też innych narodów.
Dla muzeum zaprojektowano ekspozycje:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/gp / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24