Pomysł na spektakl "Wybuch” zrodził się podczas współpracy muzeum z Andrzejem Wajdą. Jak tłumaczy prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, głównym celem przedsięwzięcia było przypomnienie chwil sprzed 75 lat i ukazanie grozy jaką odczuwali Polacy.
Między hitlerowcami a sowietami
„Wybuch” pokazuje historię nie tylko Gdańska, ale i całej Europy od 1933 aż do 1939 roku. To wtedy hitlerowcy przejęli władzę w Niemczech. Organizatorzy wydarzenia chcą, by widzowie na własnej skórze odczuli strach przed niemiecką agresją i sowiecką okupacją.
- W ponad dwudziestominutowym spektaklu będą wykorzystane unikalne filmy archiwalne i zdjęcia ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej, które dzięki video-mappingowi i animacji 3D ożyją na olbrzymiej powierzchni projekcyjnej – tłumaczy Alicja Bittner z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
W spektaklu nie zabraknie też fragmentów filmów Andrzeja Wajdy „Lotna” oraz „Katyń”. Organizatorzy wydarzenie porównują spektakl do ożywionej Panoramy Racławickiej.
Obejrzyj film w zbiorniku gazowym
"Wybuch” zostanie zaprezentowany na wielkoformatowym ekranie o szerokości 80 metrów i wysokości 5 metrów wewnątrz byłego zbiornika gazowego na terenie Polskiej Spółki Gazownictwa (ul. Podstoczna).
Film będzie można oglądać bezpłatnie przez dwa dni.
Projekcje co godzinę:
1 września 2104 r. – 11.00-16.00; 21.00–22:00
2 września 2014 r. – 8.00-22.00
Tutaj będzie można zobaczyć spektakl:
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku