Kosmopolityczne Pomorze. Grafiki Chodowieckiego i prace Grassa w Sopocie

Praca Daniela Chodowieckiego
Praca Daniela Chodowieckiego
Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie pokaże prace XVIII-wiecznego artysty Daniela Chodowieckiego, dwóch pomorskich twórców Macieja Świeszewskiego i Marii Targońskiej oraz Güntera Grassa. Niemiecki pisarz zapowiedział swój udział w czwartkowym wernisażu wystawy.

Ekspozycję pt. "Kosmopolityczne tradycje Pomorza - Chodowiecki, Grass, Świeszewski, Targońska" przygotowała Fundacja im. Daniela Chodowieckiego we współpracy z Akademią der Kunste w Berlinie.

Świeszewski, który jest wiceprezesem Fundacji im. Daniela Chodowieckiego, wyjaśnił, że tytuł wystawy przypomina, że przez kilka wieków historię Gdańska i Pomorza tworzyły osoby o różnej narodowości i pochodzeniu.

Pokażą 90 grafik i rysunków

Na wystawie w PGS zaprezentowanych zostanie prawie 90 grafik i rysunków czworga artystów. Prace Chodowieckiego pochodzić będą z jego muzeum w Berlinie, a Grassa z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

- Ja na wystawę wybrałem swoje najnowsze rysunki, żeby nie pokazywać moich wcześniejszych, pesymistycznych prac. Zestaw prac Marii Targońskiej będzie miał zaś raczej przekrojowy charakter – mówi kurator wystawy prof. Maciej Świeszewski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na otwarcie wystawy zaproszony też został b. prezydent Polski Lech Wałęsa.

Chodowiecki łączy Polaków i Niemców?

Fundacja im. Daniela Chodowieckiego z siedzibą w Berlinie została założona w 1992 r. z inicjatywy Güntera Grassa. Jej celem jest pielęgnowanie współpracy artystycznej pomiędzy twórcami z Polski i Niemiec.

Patron fundacji Daniel Chodowiecki urodził się 16 października 1726 r. w Gdańsku. Jak sam o sobie napisał był "pierwszym z Chodowieckich, który opuściwszy Polskę w Niemczech osiadł". Jego przodkowie pochodzili ze zubożałej szlachty wielkopolskiej. Matka artysty wywodziła się z rodziny francuskiej o silnych tradycjach hugenockich.

W 1743 r. twórca wyjechał na stałe do Berlina. Początkowo wykonywał scenki na tabakierach i innych drobnych przedmiotach. Przełomowym dziełem było "Pożegnanie Calasa z rodziną" (1767), które przyniosło mu spory rozgłos. Specjalizował się w studiach z natury, portretach i scenach życia codziennego, wiele tematów oscylowało wokół motywów polskich.

Dla dziejów Gdańska duże znaczenie historyczne mają ilustracje Chodowieckiego z "Die Reise von Berlin nach Danzig" (Dziennik podróży do Gdańska), przedstawiające codzienne życie mieszkańców miasta nad Motławą. Został on napisany w 1773 r. podczas dwumiesięcznego pobytu artysty w Gdańsku.

Od 1797 r. do śmierci (7 lutego 1801 r.) Chodowiecki był dyrektorem Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Pochowany został na nowym cmentarzu kolonii francuskiej, w pobliżu Bramy Oranienburskiej.

Praca Daniela Chodowieckiego
Praca Daniela Chodowieckiego
Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Honorowy Obywatel Gdańska

Günter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz.

W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" i "Psie lata".

Praca Güntera Grassa
Praca Güntera Grassa
Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Gdańscy artyści

Maciej Świeszewski ma 64 lata. Artysta studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku. W latach 1990-1993 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku. Od 2003 do 2004 r. był prezesem towarzystwa Sztuk Pięknych Zachęta.

Artysta tworzy obrazy olejne, rysunki, grafiki i akwarele. W sztuce odwołuje się do korzeni sztuki europejskiej; inspiruje się podróżami, muzyką klasyczną i książkami.

Rysuenk Macieja Świeszczewskiego
Rysuenk Macieja Świeszczewskiego
Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Maria Targońska urodziła się w 1954 roku w Olsztynie. Absolwentka PWSSP w Gdańsku. Od 2003 r. na stanowisku profesora jest kierownikiem Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP.

Artystka w swoich rysunkowych kompozycjach operuje starannie opracowanym rysunkiem światłocieniowym, formy kształtując przez drobny bądź delikatny modelunek.

Praca Marii Targońskiej
Praca Marii Targońskiej
Źródło: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Wystawa "Kosmopolityczne tradycje Pomorza - Chodowiecki, Grass, Świeszewski, Targońska" będzie czynna do 16 listopada.

Tutaj możesz obejrzeć wystawę:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: PAP

Czytaj także: