Kolce do przebijania opon i esbecki łom. Borusewicz oddał pamiątki do ECS-u

Pamiątki "Solidarności" trafiły do ECS-u
Pamiątki "Solidarności" trafiły do ECS-u
Źródło: tvn24

Jedna z pierwszych koszulek Solidarności, kolce do przebijania opon samochodów i łom używany przez Służbę Bezpieczeństwa w czasie stanu wojennego trafiły do gdańskiego Europejskiego Centrum Solidarności. Przekazał je marszałek Senatu RP, były opozycjonista i inicjator sierpniowego strajku Bogdan Borusewicz.

Wszystkie pamiątki związane są ze strajkiem sierpniowym w 1980 roku, narodzinami ruchu Solidarność oraz stanem wojennym.

- Koszulka z napisem "Solidarność" to jedna z pierwszych ośmiu koszulek, które wtedy przygotowywaliśmy, a tabliczka z numerem domu pochodzi z Ojcowskiej 73, domu Bogdana Felskiego, gdzie ustalaliśmy zasady i przygotowywaliśmy się do strajku – opowiada Bogdan Borusewicz.

Do zbiorów ECS-u trafiły również kolce używane do przebijania opon samochodów czy łom używany przez Służbę Bezpieczeństwa w czasie stanu wojennego. – Kolce były bardzo skuteczne podczas strajku w sierpniu '80 roku – mówi marszałek Senatu RP.

Nadajnik radiowy ze Strzeblinka

Inicjator sierpniowego strajku przekazał również kompletny nadajnik radiowy oraz krzyż wykonany przez internowanych w Strzebielinku. - Tych nadajników wyprodukowaliśmy kilkadziesiąt – dodaje.

Borusewicz przekazał również koszulę swojej żony Aliny Pienkowskiej, współorganizatorki strajku w Stoczni Gdańskiej i sygnatariuszki porozumień sierpniowych. – Te bluzkę nosiła właśnie w czasie strajku – wyjaśnił.

Dyrektor ECS Basil Kerski nie ukrywał, ze szczególnie ważną pamiątka jest właśnie bluzka Aliny Pienkowskiej. – Jest najważniejszym elementem, najbardziej emocjonalnym. Pani Alina, była kobietą skromną, ta pamiątka to symbol roli kobiet w sukcesie Solidarności - mówił Kerski.

Inwestycja za prawie 230 mln zł

Budowa ECS trwa od jesieni 2010 roku. Oprócz wystawy stałej, w placówce znajdą się także archiwum, sala wielofunkcyjna na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, biblioteka na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy. W budynku znajdzie się również przestrzeń gastronomiczna: restauracja, kawiarnia i bar na tarasie widokowym.

Koszt budowy placówki to 229 mln zł, z czego 113 mln zł przekazała Unia Europejska, pozostała część pochodzi z budżetu Gdańska. Uroczystości oddania do użytku siedziby ECS zaplanowano na 31 sierpnia, w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Tak rośnie Centrum Solidarności

Tak rośnie Centrum Solidarności

Wystawa stała ECS

Wystawa stała ECS

Tutaj będzie można obejrzeć wystawę ECS:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws/b / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: