"Błotniak" był niegdyś supertajną bronią morskich komandosów. Wyprodukowano zaledwie pięć takich pojazdów podwodnych. Jedyny w pełni oryginalny egzemplarz właśnie trafił do muzeum Marynarki Wojennej.
Jednoosobowy skuter podwodny "Błotniak" powstał pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Był supertajną bronią polskiej marynarki wojennej. Miał służyć morskim komandosom do akcji dywersyjnych, podkładania min lub holowania nurków.
- To była jednostka tzw. mokra, czyli wnętrze nie było szczelne, tak jak w przypadku dużych okrętów podwodnych, tylko było zalewane wodą - mówi Tomasz Miegoń, dyrektor muzeum Marynarki Wojennej.
Oficjalnie "Błotniak" nigdy nie został użyty w akcji. Prawdopodobnie dlatego, że konstrukcja tego pojazdu miała sporo wad. Pojazd był ciężki, słabo skręcał i co najważniejsze jego napęd często się psuł.
"Biały kruk"
Zarówno projekt, jak i wszystkie elementy konstrukcji "Błotniaka" powstały w Polsce. Inżynierowie inspirowali się wprawdzie dokonaniami włoskich marynarzy, jednak - co zaznacza Miegoń - polska konstrukcja jest unikatowa.
- Jest to biały kruk polskiej techniki podwodnej - dodaje Mariusz Szymański, pasjonat i rekonstruktor jedynego w pełni sprawnego "Błotniaka".
W stoczni marynarki wojennej powstało pięć egzemplarzy "Błotniaka". Cztery z nich zachowały się do dzisiaj. Jeden z nich ma Mariusz Szymański, który, korzystając już ze współczesnej technologii, zdołał uruchomić ten podwodny skuter. Stał się tym samym właścicielem jedynego działającego egzemplarza. Ale nie oryginalnego. Taki zachował się tylko jeden.
- To jest właśnie ten egzemplarz. Jest w pełni oryginalny. Wszystko w nim wygląda dokładnie tak jak to było, gdy został oddany do użytku. Nawet farba jest ta sama - podkreśla dyrektor muzeum.
Dostępny dla wszystkich
Egzemplarz, który właśnie trafił do muzeum w Gdyni, wciąż jest własnością Marynarki Wojennej. Został użyczony czasowo, choć dyrektor placówki nie kryje nadziei, że zostanie tam już na stałe.
- Na razie jest czyszczony i konserwowany. Będzie można go dokładnie obejrzeć, zrobić sobie z nim zdjęcie i dotknąć go już podczas najbliższej nocy muzeów - zapewnia Miegoń.
"Błotniaka" można będzie oglądać w Muzeum Marynarki Wojennej:
Autor: md/zp / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24