Carillon z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wzbogaci się o 50-ty dzwon. Waży on prawie trzy tony, nadano mu imię "Katarzyna", a odzywać się będzie tylko w szczególnych chwilach. Zasady użycia dzwonu określi specjalna kapituła.
- Operacja wciągnięcia dzwonu na wieżę kościoła rozpocznie się w środę - poinformował Grzegorz Szychliński dyrektor mieszczącego się w wieży świątyni Muzeum Zegarów Wieżowych.
Dzięki temu, możliwe będzie ponowne otwarcie muzeum, które zostało zamknięte po pożarze kościoła w 2006 roku. Otwarcie nastąpi 1 lipca.
Skomplikowana operacja
Przedsięwzięcie będzie bardzo skomplikowane.
- Żadne z okien wieży nie jest na tyle duże, by dzwon mógł przez nie przejść, trzeba więc będzie wciągnąć go na górę operując wewnątrz wieży, a do tego trzeba m.in. zdemontować część podestów - powiedział Szychliński.
Dodał, że, gdy "Katarzyna" znajdzie się już na szczycie, rozpocznie się kolejna trudna operacja związana z jej odpowiednim podwieszeniem i montażem urządzeń, które sprawią, że ważący 2835 kg dzwon będzie bił.
Będzie bił w szczególnych momentach
- Dzwon będzie uruchamiany tylko ręcznie - wyjaśnił Szychliński. Będzie bił jedynie w wyjątkowych momentach.
- Zasady użycia zostaną określone przez kapitułę, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele gospodarzy kościoła - ojcowie karmelici - powiedział dyrektor wyjaśniając, że gdańszczanie powinni po raz pierwszy usłyszeć dźwięk dzwonu jesienią.
Czekali na koniec remontu
"Katarzyna" będzie pięćdziesiątym - największym dzwonem carillonu znajdującego się na wieży gdańskiej świątyni. - Literatura muzyczna często wymaga tego szczególnego dźwięku "b", jaki będzie wydawał dzwon - Szuchliński wyjaśnił powód rozszerzenia palety dźwiękowej instrumentu.
Carillon kościoła św. Katarzyny składa się dziś z 49 dzwonów ważących w sumie kilkanaście ton.
Pierwsze 37 dzwonów trafiło na świątynną wieżę w 1989 r. Jak podaje "Encyklopedia Gdańska" carillon powstał z inicjatywy urodzonego w Gdańsku Hansa Eggebrechta, który przez kilka lat zbierał w całej Europie fundusze na jego wykonanie.
W 1998 r. instrument - tym razem dzięki polskim fundatorom, rozbudowano do 49 dzwonów.
"Katarzyna" została zakupiona przez miasto Gdańsk w 2006 r. W tym samym roku kościół, w którego wieży dzwon miał się znaleźć, został zniszczony przez pożar. Z umieszczeniem go na wieży czekano do momentu zakończenia prac remontowych.
Najstarszy gdański kościół
Pierwszy carillon zamontowano na wieży kościoła św. Katarzyny w 1578 r. Instrument zdjęto po ponad 50 latach, w trakcie remontu wieży. W późniejszych latach świątynia miała jeszcze dwa carillony: jeden zniszczył w 1905 r. pożar, a następny carillon został zdemontowany w 1942 r. - miał trafić do przetopienia na potrzeby wojska.
Pożar, który w 2006 r. zniszczył dachy i część wieży kościoła św. Katarzyny szczęśliwie oszczędził carillon: ocalały dzwony i mechanizm nimi sterujący, trzeba było jednak zbudować nową kabinę dla muzyków oraz pulpit do gry. To jedyny działający carillon koncertowy w Polsce.
Kościół św. Katarzyny jest najstarszym kościołem parafialnym gdańskiego Starego Miasta. Przyjmuje się, że jego historia sięga lat 30. XIII wieku. W 1945 roku kościół uległ zniszczeniu, po którym go odbudowano.
Autor: ws/roody/k / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska/materiały prasowe