Zapierająca dech w piersiach - taka jest droga biegnąca przez Półwysep Helski z lotu ptaka. Na "piekielnej" trasie do Helu jeszcze jest pusto, ale wkrótce pojawią się tu sznury aut i tłumy turystów spragnionych letnich uciech. Marek Sałatowski, fotograf z zamiłowania, pokazuje tę drogę tuż przed letnim oblężeniem.
Wąski, piaszczysty wał wgryza się w Bałtyk i sięga niemal do nieba. Na zdjęciach Marka Sałatowskiego droga biegnąca przez Półwysep Helski wygląda bajkowo. - Pogoda sprzyja, czuć już wiosnę, więc nie trzeba mnie długo namawiać na wypad za miasto - mówi fotograf z Gdyni. Zdjęcia, które przesłał do redakcji tvn24.pl powstały właśnie podczas jednego z takich wyjazdów w okolice Władysławowa.
Na razie droga do Helu wygląda jakby nie było na niej żywej duszy, ale to wkrótce się zmieni. Zapewne już podczas majówki, na półwyspie pojawią się turyści, którzy co roku, mimo korków oblegają właśnie to miejsce.
Hel, miasto korsarzy?
Półwysep Helski powstał kilka tysięcy lat temu. Najpierw pojawiły się małe wysepki wydmowe, które później połączyły się, tworząc jeden długi wał. - Nigdy nie było tutaj gospodarstw rolnych. Na piaszczystych wydmach nie rodziło zboże. Ludność kaszubska hodowała jedynie nieliczne sztuki bydła na lichych łąkach nadmorskich i uprawiała ogródki warzywne przy rybackich "checzach" - tak Hel opisywał Kazimierz Saysse-Tobiczyk w książce "Na Pomorzu Wschodnim".
Pierwsze wzmianki o osadzie Hel pochodzą jeszcze ze średniowiecza. W legendach i historiach przekazywanych z dziada pradziada opisywana jest jako samodzielne miasto warowne zamieszkane przez bogate mieszczaństwo. Głównie mieli się oni utrzymywać z połowu śledzi, handlu morskiego oraz korsarstwa. - Stara osada zaczęła upadać z końcem XVI w. na skutek wojen, pożarów i znikania wielkich ławic śledzi., a także niesnasek z Nowym Helem, który założony został w XIV wieku - czytamy w publikacji "Na Pomorzu Wschodnim".
Zobacz zdjęcia:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze/ Na Pomorzu Wschodnim
Źródło zdjęcia głównego: Marek Sałatowski