Sto zdjęć przedstawiających manewry wojska polskiego latem 1939 r. składa się na wystawę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Unikatowe zdjęcia wykonał znany fotograf Henryk Poddębski. Większość z nich prezentowana jest publicznie po raz pierwszy.
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można obejrzeć wystawę unikatowych zdjęć fotografa Henryka Poddębskiego.
Sto prezentowanych na ekspozycji zdjęć przedstawia ćwiczenia różnych formacji polskiego wojska - od kawalerii, przez oddziały pancerne, po lotnictwo czy saperów. Henryk Poddębski wykonał je w czasie manewrów prowadzonych latem 1939 r., można więc oglądać na nich polskich żołnierzy w umundurowaniu, wyposażeniu i z uzbrojeniem dokładnie takim, jakiego używali oni w czasie kampanii wrześniowej.
Na fotografiach widać między innymi pojazdy pancerne, tankietki, polskie myśliwce PZL11C i czołgi Vickers. Można również zobaczyć jak przebiegała budowa mostu. Poddębski uwiecznił też kuchnię polową na drezynie.
Zdjęcia zrobiono dobrym sprzętem, na kliszach wysokiej jakości i z dużą dbałością o właściwe oświetlenie, dzięki czemu świetnie widoczne są na nich nawet drobne szczegóły. Sposób kadrowania i inne elementy zdjęć zdradzają też artystyczne podejście autora znanego głównie z fotografii krajobrazowych, przedstawiających różne zakątki Polski z okresu międzywojennego, w tym np. Warszawy, Gdyni czy Kresów.
"Zdjęcia obalają mit polskiej kawalerii"
Marcin Westphal z Muzeum II Wojny Światowej, który był jednym z współautorów otwartej w piątek ekspozycji zaznaczył w rozmowie, że zdjęcia pokazują, iż jakość uzbrojenia polskiego wojska w przededniu wybuchu wojny była niezła: oddziały pancerne dysponowały np. wozami bojowymi i czołgami, które jakością nie ustępowały niemieckim, polskie wojsko miało jednak dużo mniej tego typu sprzętu.
- Zdjęcia obalają też mit polskiej kawalerii, według którego miała ona z lancami czy szabelkami atakować niemieckie czołgi. Na fotografiach świetnie widać, że konie wykorzystywane były przez kawalerzystów tylko jako środek transportu, a do walki służyła im np. broń maszynowa - powiedział Westphal dodając, że konne szarże były ćwiczone przez polskie wojsko, co widać też na zdjęciach Poddębskiego, ale stanowiły one tylko element manewrów, który nie był wykorzystywany w czasie walk - twierdzi Westphal.
Przetrwały Powstanie Warszawskie
Wystawa czynna będzie do 15 marca przyszłego roku. Prezentowane na niej zdjęcia pochodzą z wyjątkowego zbioru, który w 2014 roku Muzeum II Wojny Światowej zakupiło od Krystyny Kukieły - córki zmarłego w 1945 r. w jednym z niemieckich obozów Henryka Poddębskiego. Na zbiór składało się ponad 260 negatywów, które szczęśliwie przetrwały pożar, jaki w czasie Powstania Warszawskiego wybuchł w kamienicy, w której mieszkał fotograf.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/mś / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku