Kara dożywotniego więzienia grozi mężczyźnie podejrzanemu o zabójstwo 68-letniego mieszkańca Gdańska. Usłyszał zarzut, a decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie tymczasowym. Był już karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, dlatego odpowie w warunkach recydywy.
Do zabójstwa doszło przed kilkoma dniami w gdańskiej dzielnicy Przeróbka. Policjanci odebrali zgłoszenie, że w jednym z bloków znaleziono ciało mężczyzny. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy z grupy dochodzeniowo-śledczej, technika kryminalistyki oraz biegłego z zakresu medycyny sądowej, którzy pracowali pod nadzorem prokuratora.
- Zmarły to 68-latek z Gdańska, a do śmierci mężczyzny doszło w wyniku działania osób trzecich. Śledczy podczas swojej pracy ustalili, że z tą sprawą może mieć związek 57-letni mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania - informuje podinspektor Magdalena Ciska z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Podejrzany 57-latek
Podejrzanego o popełnienie zbrodni kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali w piątek rano. Przebywał na terenie pobliskiej dzielnicy Stogi. Na podstawie materiału dowodowego zebranego w toku śledztwa, prokurator przedstawił 57-latkowi zarzut zabójstwa. Najbliższe trzy miesiące podejrzany - decyzją sądu - spędzi w areszcie tymczasowym.
- Za zabójstwo grozi kara więzienia na czas nie krótszy niż osiem lat, kara więzienia 25 lat albo kara dożywotniego pozbawienia wolności - podaje Magdalena Ciska.
Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
Mężczyzna był już wcześniej karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, dlatego za swój czyn odpowie w warunkach recydywy.
Jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
Źródło: KMP w Gdańsku
Źródło zdjęcia głównego: KMP w Gdańsku