W specjalnej oprawie historycznej upamiętniającej postać Anny Walentynowicz odbędzie się w sobotę gala boksu w Gdańsku. To część uroczystości z okazji 15-lecia działalności Instytutu Pamięci Narodowej.
Nietypowo zapowiadają się obchody 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, bo oprócz wykładów, paneli dyskusyjnych i spektakli, w klubie Ring3City znajdującym się na terenie stoczni gdańskiej odbędzie się gala boksu.
W białych kołnierzykach za Walentynowicz
Będzie ona poświęcona pamięci legendy Solidarności Anny Walentynowicz. W programie są cztery pojedynki w formule "białych kołnierzyków" czyli amatorów, którzy na co dzień zajmują się całkiem "normalną" pracą, a w ramach hobby lub po prostu aktywności fizycznej trenują boks.
W sobotę w gali „Nigdy przed przemocą nie ugniemy szyi” bokserzy będą wychodzili do pojedynków przy utworach Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Sala będzie ozdobiona motywami patriotycznymi, podobnie jak stroje zawodników.
- Organizowaliśmy już rajdy terenowe, czy biegi tematyczne, także często wykorzystujemy aktywność fizyczną w naszych akcjach edukacyjnych. Gali bokserskiej dotąd nie było. Uznaliśmy, że to ciekawy sposób na zainteresowanie zarówno postacią Anny Walentynowicz jak i działalnością instytutu – mówi Agnieszka Gumińska z gdańskiego oddziału IPN.
Chętnych, by przy tej okazji wyjść na ring nie brakowało. – Organizujemy podobne gale cyklicznie i one cieszą się dużym zainteresowaniem, także tym razem było sporo chętnych – podkreśla Marcin Marczak, właściciel klubu Ring3city.
Niewłaściwe miejsce?
Rodzina Anny Walentynowicz odmówiła komentarza w sprawie wydarzenia. Za pośrednictwem Twittera skomentował je natomiast Sławomir Cenckiewicz, autor biografii bohaterki Solidarności dając do zrozumienia, że ring bokserski nie jest odpowiednim miejscem na upamiętnienie takiej postaci.
Uroczystości już trwają
Gdańskie obchody jubileuszu 15-lecia IPN rozpoczęły się w czwartek i potrwają do soboty. Uroczystości podzielono tematycznie według dni. Pierwszy dzień „dla nauki” to przede wszystkim konferencja naukowa i panel dyskusyjny w Sali BHP gdańskiej stoczni. Drugi dzień poświęcony będzie edukacji, w programie jest turniej debat oxfordzkich, spektakl oraz koncert patriotyczny.
Jeszcze w czwartek w Sali BHP o 17.30 odbędzie uroczystość pośmiertnego uhonorowania Krzyżem Solidarności i Wolności Antoniego Browarczyka, który 17 grudnia 1981 został śmiertelnie postrzelony w czasie demonstracji w Gdańsku. Antoni Browarczyk był jedną z najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: md / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Stanisław Składanowski/Ring3city