Po blisko dwóch latach prac dworzec Gdynia Główna został wreszcie otwarty. Jego remont kosztował 40 milionów złotych. Renowację przeprowadzono tak, by zachować historyczny wygląd budynku.
- Zabytkowy dworzec gruntownie odnowiono, by przywrócić historyczny charakter obiektu i wprowadzić jednocześnie rozwiązania zapewniające nowoczesne standardy obsługi podróżnych - chwali się Łukasz Kurpiewski Rzecznik prasowy Grupy PKP.
Nowoczesny ale z tradycją
Dworzec w Gdyni udało się odnowić, nie niszcząc architektonicznej perełki. Na remontem cały czas czuwał konserwator zabytków. Dzięki temu zachowano bryłę budynku i jego wygląd z lat 50-tych ubiegłego wieku.
Atrakcją dworca jest stylowy fotoplastykon, w którym można obejrzeć historię gdyńskiej kolei oraz filmową i fotograficzną dokumentację zakończonej modernizacji. W czasie prac w sali restauracyjnej odkryto fragmenty fresków, które są dziełem sopockiej szkoły malarskiej prof. Juliusza Gizbert-Studnickiego. Przedstawiają mapy oraz mitologiczne motywy dotyczące podróży, nawigacji i geografii. Malowidła stropu ukazują niebo ze znakami zodiaku i gwiazdozbiorami.
Powrót do wyglądu sprzed lat
Odnowiono również ozdobne obudowy lamp, boazerie kamienne i elementy drewnianego wystroju. Odrestaurowano niedostępne dotąd dla pasażerów pomieszczenia na poziomie -1. Teraz znajdują się tam dodatkowe poczekalnie dla pasażerów, skrytki bagażowe i toalety.
W ramach prac odtworzono też pierwotne malowanie elewacji i wnętrza budynku. Wymieniono i zrekonstruowano wszystkie okna i drzwi, odnowiono posadzki i okładziny kamienne, uzupełniono gzymsy i balustrady.
Wszystko dla podróżnych
Dworzec ma być przede wszystkim przyjazny pasażerom. Środek jest nowoczesny i przede wszystkim czysty. Pojawiły się ruchome schody i dodatkowe piętro z dużym sklepem spożywczym. Na dworcu wykonano nowy system informacji wizualnej i dynamicznej. Dworzec ma być też przyjazny dla niepełnosprawnych i monitorowany całodobowo.
Zamontowano sześć wind osobowych i podjazd dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich przy wejściu głównym, powstały też ścieżki dla osób niewidomych.
Autor: ws / Źródło: PAP