Kąpielisko w Darłówku Wschodnim jest zamknięte z powodu przekroczenia dopuszczalnego stężenia enterokoków - poinformował sanepid. Bakteria może spowodować między innymi zatrucie krwi i posocznicę.
Informację o zamknięciu kąpieliska nr 2 w Darłówku Wschodnim w Darłowie (Zachodniopomorskie) przekazał Główny Inspektorat Sanitarny. Po przeprowadzonym, 4 sierpnia, badaniu jakości wody, próbki wykazały przekroczenie stężenia enterokoków. Plaża, obejmująca 100 metrów linii brzegowej, została zamknięta.
Enterokoki żyją w jelitach. Zakażenie enterokokami może spowodować zatrucie krwi i posocznicę. Prowadzić może także do zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej i miednicy, zakażenia ran.
Brak przydatności wody do kąpieli w kąpielisku Darłowo Wschodnie - kąpielisko nr 2. Przyczyną są enterokoki. Szczegóły i wyniki badań #serwiskapieliskowy Serwis Kąpieliskowy - Główny Inspektorat Sanitarny https://t.co/bZTprxw05G
— WSSE SZCZECIN (@SzczecinWsse) August 4, 2021
Inne kąpieliska otwarte
Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Plaża w Darłówku Wschodnim to jedyne strzeżone kąpielisko nad morzem i jeziorami w Zachodniopomorskiem z zakazem wchodzenia do wody z przyczyn sanitarnych. W województwie pomorskim otwarte są z kolei wszystkie kąpieliska. Do wody można też już wchodzić na kąpielisku nad Jeziorem Szczytno przy Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowego "Rzewnica" w pow. człuchowskim, które w czwartek zamknął sanepid ze względu na zakwit sinic.
Źródło: PAP/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24