To jest film na czasie. Mężczyzna wchodzi na lód, nagle ląduje w wodzie. Udaje mu się wydostać, bo ma kolce lodowe i gwizdek. Zobacz filmik instruktażowy bydgoskiej policji i straży pożarnej.
Każde wejście na zamarznięte jezioro, staw czy rzekę to wielkie ryzyko. Strażacy i policja apelują o rozwagę. Bezskutecznie. Dlatego bydgoska policja i straż pożarna przygotowały wspólnie filmik, na którym pokazują, jak zachowywać się na lodzie i jakie wyposażenie warto mieć przy sobie.
Kolce to podstawa
W nieprzemakalnym plecaku powinny znaleźć się suche ubrania. Na głowie warto mieć kask, a na szyi tzw. kolce/szydełka lodowe, które wbijając w lód ułatwiają wydostanie się z przerębla. Przydatny może być też gwizdek. Dzięki niemu można zwrócić na siebie uwagę.
Ratownicy podpowiadają też, żeby w chwili wpadania do wody rozłożyć ręce. Pozwoli to zamortyzować upadek i być może pozwoli wesprzeć się na grubszym lodzie. Co dalej? Koniecznie trzeba uspokoić oddech i użyć gwizdka. Teraz pora na kolce.
- Maksymalnie wyciągnij obie ręce z kolcami na powierzchnię lodu i wbij je. Postaraj się ociagnąć i wyjść na powierzchnię. Najłatwiej zarzucić najpierw jedną nogę. Wychodząc na lód rozłóż ciężar ciała na jak największą powierzchnię - dodają ratownicy.
Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód?
Jeśli chcesz komuś pomóc, sprawdź czy sobie nie zaszkodzisz. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Ratownicy podkreślają, że przed wejściem na lód trzeba wezwać pomoc. Zanim podejdziemy do poszkodowanego, warto zabrać ze sobą przedmiot, który pozwoli wyciągnąć tę osobę bez zbliżania się do przerębla. Może to być kurtka, gałąź a nawet połączone szaliki. Pod żadnym pozorem nie wolno wbiegać na lód. Trzeba powoli czołgać się w stronę tonącego.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: KWP Bydgoszcz