Sondaże przed wyborami prezydenckimi USA 2016

Sondaże przed wyborami prezydenckimi USA 2016

- Gratuluję panu prezydentowi-elektowi Donaldowi Trumpowi. Bardzo się cieszę i niecierpliwię się na to, kiedy będziemy się mogli spotkać i porozmawiać o polityce, o przyszłości, o dalszej współpracy - mówił w środę w rozmowie z dziennikarzami Andrzej Duda. Wcześniej polski prezydent pogratulował Trumpowi zwycięstwa w przesłanym do niego liście.

- Francja pozostaje sojusznikiem USA i będzie z nimi współpracowała - zapewnił francuski MSZ. Z kolei minister spraw zagranicznych Korei Południowej Jun Biung Se ma nadzieję, że USA pod przywództwem Trumpa nie będą przymykały oczu na działania Korei Północnej. Zwycięstwo Trumpa za "wspaniałą wiadomość" uznał natomiast premier Węgier Wiktor Orban.

Najnowszy sondaż Ipsos/Reuters potwierdził utrzymującą się na poziomie 5 proc. przewagę Hillary Clinton nad Donaldem Trumpem. Natomiast sondaże telewizji Fox News oraz pracowni McClatchy-Marist wskazują, że różnica w poparciu dla obydwojga wynosi zaledwie 2 proc. We wtorek wieczorem w TVN24 i TVN24 BiS oglądaj specjalny program "Ameryka Wybiera". Wszystkie najważniejsze i najciekawsze informacje zza Atlantyku znajdziesz też w relacji na tvn24.pl.

Po wznowieniu dochodzenia przez FBI ws. serwera pocztowego Hillary Clinton przewaga kandydatki Demokratów do Białego Domu nad kandydatem Republikanów Donaldem Trumpem nie zmieniła się i wynosi 6 punktów procentowych - wynika z opublikowanego w środę sondażu Reuters/Ipsos.

Giełdy i rynki walutowe lepiej reagują na szanse wygranej Hillary Clinton niż Donalda Trumpa, bo niepokoi je program gospodarczy kandydata Republikanów - głosi analiza udostępniona w poniedziałek na stronach waszyngtońskiego ośrodka "Brookings Institution".

Donald Trump po tym, jak ostro atakował imigrantów, zmienił swój sztab wyborczy i zmienia ton kampanii. Nagle zapałał sympatią do różnych mniejszości. Zabiega o ich poparcie i stopniowo odrabia straty w sondażach. W tym samym czasie Hillary Clinton znowu się tłumaczy ze swoich maili. Materiał "Faktów TVN".

Katolicy należą do tej części amerykańskiego elektoratu, która jest najgorzej usposobiona do Donalda Trumpa. Niepopularność republikańskiego kandydata na prezydenta w tej grupie wyborców tłumaczy jego słabe poparcie w "wahających się" stanach, decydujących zwykle o wyniku wyborów.

Demokratyczny senator z Wirginii Tim Kaine ma być kandydatem Hillary Clinton na wiceprezydenta. O swoim wyborze była szefowa amerykańskiej dyplomacji poinformowała w piątek na Twitterze.

Komentując masakrę w Orlando, Donald Trump, który prawie na pewno będzie kandydatem republikanów w wyborach prezydenckich w USA, powiedział podczas wiecu w Manchesterze w stanie New Hampshire, że będzie zawsze bronił prawa do posiadania broni.

Po totalnej klęsce we wtorkowych prawyborach emerytowany neurochirurg Ben Carson, który w ubiegłym roku przez moment prowadził w sondażach z Donaldem Trumpem, dał do zrozumienia w środę, że wycofuje się z wyścigu prezydenckiego kandydatów Partii Republikańskiej (GOP).

Popierani przez wyborców niezadowolonych z elit politycznych i sytuacji w kraju, miliarder Donald Trump i senator Bernie Sanders, zdecydowanie wygrali wtorkowe prawybory w New Hampshire. Drugie miejsce wśród Republikanów zajął gubernator Ohio John Kasich.

Hillary Clinton wciąż traci w notowaniach wobec swego rywala w prezydenckich prawyborach w Partii Demokratycznej, senatora Berniego Sandersa. Miliarder Donald Trump nadal umacnia przewagę nad pozostałymi republikanami - wynika z ogłoszonych w czwartek sondaży.