Włochy

Włochy

Dwa miesiące po wyborach desygnowany w środę na premiera Włoch Enrico Letta przedstawił w sobotę skład swego rządu, określanego jako gabinet szerokiego porozumienia. Utworzyły go centrolewica i centroprawica, pojednane przez prezydenta Giorgio Napolitano.

We Włoszech lawinowo rośnie liczba miłośników tańszej o połowę "antykryzysowej kawy". W lokalach, które ją serwują, liczba klientów zwiększyła się nawet kilka razy.

46-letni polityk centrolewicowej włoskiej Partii Demokratycznej Enrico Letta otrzymał w środę od prezydenta Giorgio Napolitano misję utworzenia rządu. Nominacja to efekt konsultacji z siłami politycznymi, jakie prowadził prezydent, wybrany na drugą kadencję.

Po raz pierwszy historii Facebook udostępnił główne serwery w Kalifornii organom państwowym. Dostęp do danych otrzyma prokuratura z Mediolanu, prowadząca dochodzenie ws. pedofila, który na portalu nakłaniał nieletnie do wysyłania zdjęć pornograficznych.

Pierwsze głosowanie we włoskim parlamencie nie przyniosło wyboru prezydenta. Faworyt Franco Marini nie uzyskał wymaganej większości 2/3 głosów. Głowę państwa wybierają senatorowie, deputowani i elektorzy z 20 regionów kraju. Kolejne głosowanie odbędzie się jeszcze w czwartek.

Dowiozą, opowiedzą, pokażą. Włoskie biura wprowadziły ofertę La Strada del Papa - śladami papieża. Jak się okazuje, wiele osób zaintrygowała możliwość poznania okolic Piemontu, skąd pochodzi dziadek papieża Franciszka.

230 milionów euro rocznie kosztuje utrzymanie kancelarii włoskiego prezydenta i pałacu na Kwirynale, który jest jego siedzibą. To czterokrotnie tyle co Pałac Buckingham - zwraca uwagę włoska prasa przed rozpoczynającymi się w czwartek prezydenckimi wyborami.

Włoska policja pocztowa, zajmująca się zwalczaniem przestępczości w Internecie, zamknęła i skasowała strony na Facebooku pod hasłem "Nienawidzę Giorgio Napolitano". Znajdowały się tam wrogie i obraźliwe wypowiedzi na temat prezydenta. Odpowie za to dziewięć osób.

Kobieta uczulona m.in. na telewizor i lodówkę wygrała w sądzie z włoskim funduszem zdrowia, który odmawiał jej finansowania leczenia. Dostała 27 tysięcy euro na wyjazd do Wielkiej Brytanii, gdzie lekarze spróbują zwalczyć jej przypadłość. Jak się okazuje - na tzw. wrażliwość chemiczną i elektrowrażliwośc cierpi poza nią około pół miliona Włochów.

Rząd Mario Montiego zdecydował o odblokowaniu w ciągu najbliższego roku 40 miliardów euro, jakie państwo włoskie winne jest prywatnym firmom. Długi te są jedną z podstawowych przyczyn trudności, jakie przeżywają przedsiębiorcy.

Przywódca centrolewicowej włoskiej Partii Demokratycznej Pier Luigi Bersani poinformował prezydenta Giorgio Napolitano, że podczas rozmów z innymi partiami politycznymi nie otrzymał gwarancji poparcia obu izb parlamentu dla jego ewentualnego rządu.

Szef MSZ Włoch Giulio Terzi podał się we wtorek do dymisji w związku z kryzysem wokół dwóch włoskich żołnierzy z sił do walki z piractwem morskim, oskarżonych o zabicie dwóch rybaków w Indiach. Terzi nie chciał ich odesłać do Indii po przepustce.