Śmiercionośna gorączka Zachodniego Nilu atakuje we Włoszech. Trzy osoby nie żyją

Gorączka Zachodniego Nilu zagraża Europie
Gorączka Zachodniego Nilu zagraża Europie
tvn24.pl
Kolejne ofiary śmiertelnej gorączki Zachodniego Nilutvn24.pl

Trzy osoby zmarły w ostatnich dniach z powodu powikłań po zakażeniu się wirusem wywołującym gorączkę Zachodniego Nilu - poinformowały włoskie władze. Włochy są kolejnym europejskim krajem, w którym w ostatnich dniach doszło do wielu przypadków zakażeń wirusem przenoszonym przez komary.

Dwie osoby, w wieku 69 i 86 lat, zmarły w czwartek w regionie Ferrara po 10-dniowym pobycie w szpitalu. Trzecia osoba zmarła w tym samym regionie pod koniec lipca.

Z zagrożeniem wirusem powodującym gorączkę Zachodniego Nilu mierzy się również Grecja, w której w ostatnich dniach zmarły z tego powodu trzy osoby. W trwającym od końca maja sezonie występowania w Grecji komarów przenoszących wirusa Zachodniego Nilu do 9 sierpnia doszło łącznie do 90 przypadków zakażeń. 48 spośród zakażonych miało poważne choroby mózgu, a 12 przeszło delikatną infekcję, której towarzyszyła gorączka.

Przypadki zachorowań odnotowano tego lata również na Węgrzech, w Rumunii oraz w Serbii.

Śmiercionośny wirus

Większość osób z wirusem powodującym gorączkę Zachodniego Nilu zwykle nie ma objawów lub występują u nich niewielkie symptomy choroby. Jednak, jeśli wirus przedostanie się do mózgu, zakażenie nim może być śmiertelne, ponieważ wywołuje zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu czy inne choroby tego organu.

W grupie największego ryzyka zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu są osoby w podeszłym wieku, chore na cukrzycę oraz te, które w przeszłości były poddane przeszczepom organów.

Na obszarach, gdzie ryzyko zakażeniem wzrasta, zaleca się stosowanie środków odstraszających owady, noszenie długich spodni i ubrań w jasnych kolorach oraz by o wschodzie i zachodzie słońca pozostawać wewnątrz budynków.

Autor: mm//plw / Źródło: PAP, Corriere Della Sera, France24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock