Wielka Brytania

Wielka Brytania

Królowa Elżbieta II formalnie upoważniła w czwartek premier Theresę May do rozpoczęcia procedury negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca. Podpis królowej był ostatnim wymogiem przed początkiem rozmów z Brukselą.

Większość tych, którzy płacą tu podatki, mają tu kredyty, potrafią udowodnić, że na Wyspach byli jeszcze przed referendum, najpewniej nie ma powodów do obaw - relacjonuje Maciej Woroch. Po zgodzie brytyjskiego parlamentu na rozpoczęcie negocjacji w sprawie Brexitu korespondent "Faktów" TVN wyjaśnia, czego mogą spodziewać się Polacy żyjący na Wyspach Brytyjskich.

"Zasadzka Sturgeon na May", "Ręce precz od naszego Brexitu" - takie i podobne nagłówki zdominowały brytyjską prasę po zapowiedzi szefowej szkockiego rządu dotyczącej przeprowadzenia drugiego referendum niepodległościowego. Informacja ta zepchnęła na drugi plan wiadomość, że w poniedziałek brytyjski parlament wyraził zgodę na rozpoczęcie negocjacji w sprawie Brexitu.

Obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły w poniedziałek wieczorem ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca.

Stosunkiem głosów 335 do 287 niższa izba brytyjskiego parlamentu przegłosowała w poniedziałek odrzucenie poprawki przewidującej, że rząd w Londynie zagwarantuje obowiązujące obecnie prawa obywatelom Unii Europejskiej żyjącym w Zjednoczonym Królestwie po jego wyjściu ze Wspólnoty.

- Relacje Polski i Wielkiej Brytanii są bardzo ważne. W obliczu tego, że wychodzimy z Unii Europejskiej, chcemy to udowodnić - zapewnił Alan Duncan, brytyjski minister ds. europejskich, który odwiedza Warszawę. Bierze udział w pierwszym Forum Belwederskim, które ma pomagać w podtrzymywaniu dobrych relacji obu krajów po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W jednej z dyskusji w czasie Forum wziął udział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski. Mówił o różnicy między "rządami prawa" i "rządami przy pomocy prawa".

W czasie prawdopodobnie swojego ostatniego unijnego szczytu przed rozpoczęciem procedury Brexitu brytyjska premier Theresa May będzie świadkiem kłótni o przyszłość Donalda Tuska. Wybór szefa Rady Europejskiej na kolejną kadencję może nawet przesłonić kwestię Brexitu, do którego przygotowuje się Unia Europejska - pisze w czwartkowy poranek portal telewizji Sky News.

Jacek Saryusz-Wolski będzie lepszy dla negocjacji w sprawie Brexitu - tak szef MSZ Witold Waszczykowski w SMS-ie do redakcji brytyjskiego dziennika "Telegraph" zachwala kandydata polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Dziennik pisze, że brytyjska premier została zapędzona do "dyplomatycznego narożnika". Rzecznik May oznajmił, że według premier Donald Tusk dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Były funkcjonariusz brytyjskich służb, który był autorem notatek dotyczących Donalda Trumpa, wrócił do pracy po niemal dwóch miesiącach. Christopher Steele ukrywał się po tym, jak jego zapiski przyczyniły się do wybuchu międzynarodowego skandalu. Twierdził on w nich, że Rosjanie mają kompromitujące informacje dotyczące amerykańskiego prezydenta.

Brytyjska Izba Lordów przyjęła we wtorek wieczorem poprawkę do ustawy upoważniającej premier Theresę May do rozpoczęcia procesu wyjścia z Unii Europejskiej. Poprawka ta zakłada wymóg uzyskania zgody obu izb parlamentu na ostateczne warunki opuszczenia wspólnoty.

Pracownikom jednego ze sklepów z używanymi przedmiotami w walijskim mieście Porthmadog trafiło się rzadkie znalezisko. Z podszewki walizki przekazanej przez anonimowego darczyńcę wyciągnęli oni plany atomowego okrętu podwodnego HMS Trafalgar do 2009 r. służącego w brytyjskiej marynarce.