Uzbekistan

Uzbekistan

Z powodu braku pieniędzy w bankach nauczyciele w stolicy autonomicznej Republiki Karakałpacji, w Uzbekistanie, otrzymują pensje w świeżo wyklutych kurczętach - informuje BBC, powołując się na wspierane przez USA radio Ozodlik.

Uzbecki rząd zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o zwrot zamrożonych aktywów – podał szwajcarski tygodnik "L'Hebdo". Władze w Taszkencie utrzymują, że pieniądze, zdeponowane w amerykańskich i europejskich bankach, należą do państwa, jednak autorzy publikacji przypuszczają, że prezydent Islam Karimow stara się odzyskać kilkaset milionów dolarów należących do najstarszej córki Gulnary.

Do nieprzyjemnego incydentu doszło podczas wizyty Johna Kerry’ego w Uzbekistanie. Kiedy jeden ze stojących w tłumie reporterów nagle krzyknął w stronę sekretarza stanu USA i prezydenta Isłama Karimowa, pytając o prawa człowieka, Kerry zaczął odpowiadać. Uzbeckie służby nie siliły się na kurtuazję. W czasie, gdy dyplomata mowił, usunęły dziennikarza z sali.

W Uzbekistanie władze odwołały koncerty i inne imprezy walentynkowe - pisze we wtorek agencja Associated Press, powołując się na prasę lokalną. Według AP w Uzbekistanie istnieje nieoficjalny zakaz imprez związanych z Dniem Zakochanych.

Przypadek Uzbekistanu pokazuje dobitnie, co w stosunkach międzynarodowych jest ważniejsze - geopolityka czy prawa człowieka. Obserwując politykę świata zachodniego wobec Taszkientu nie można mieć najmniejszych wątpliwości.

1 września, w 20. rocznicę niepodległości Uzbekistanu, w tym azjatyckim kraju ruszy społecznościowy portal "Muloqot", czyli "Dialog". Stoi za nim rząd, który swoją odpowiedzią na Facebooka, chce kontrolować niepokoje społeczne.

Do trzęsienia ziemi doszło w Uzbekistanie, niedaleko granicy z Kirgistanem. Amerykańskie służby geologiczne (USGS) podają, że wstrząsy miały 6,1 stopni w skali Richtera. Godzinę po pierwszym wstrząsie doszło do kolejnych. Te były słabsze - 4,4 st. Na razie nie ma informacji o liczbie ofiar i skali zniszczeń.

Human Rights Watch, organizacja monitorująca przestrzeganie praw człowieka, nie będzie już miała możliwości wykonywania swoich zadań w Uzbekistanie. Władze w Taszkiencie zmusiły HRW do zamknięcia swojego biura w tym kraju.

"Shrek", "Władca Pierścieni", "Oczy szeroko zamknięte" - to tylko kilka przykładów z listy 744 filmów, których dystrybucji i oglądania zakazano w Uzbekistanie w ostatnich pięciu latach. Na liście znalazły się głównie horrory, porno i kreskówki. Produkcje zachodnie, rosyjskie i uzbeckie.

Kraje sąsiadujące od północy z Afganistanem obawiają się, że afgańscy talibowie mogą utworzyć przyczółek w poradzieckich republikach w Azji Środkowej.

Zaczął od przywracania siłą muzułmańskiej tradycji w schyłkowym ZSRR, a skończył jako jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów w Azji Środkowej. Pakistańskie służby specjalne ogłosiły, że Tahir Juldaszew został zabity.

Sobotnie podpisanie memorandum o utworzeniu drugiej rosyjskiej bazy wojskowej w Kirgistanie Moskwa okrzyknęła swoim sukcesem w regionie. Ale Uzbekistan, kluczowy gracz w Azji Środkowej, potępia rosyjską ekspansję.

Wtorkowa tajemnicza strzelanina przy granicy kirgisko-uzbeckiej nadal pozostaje niewyjaśniona. Kirgistan zdecydowanie odcina się jednak od zarzutów, że sprawcy ataku w uzbeckim mieście Chanabad niedaleko Andiżanu, przybyli właśnie z tego kraju.

Tajemnicza strzelanina rozgorzała nad granicą kirgisko-uzbecką. Nie wiadomo kto strzelał, ale świadkowie mówią o koncentracji wojska po uzbeckiej stronie granicy.

Nie tylko Białoruś może cieszyć się ze zniesienia sankcji przez Unię Europejską. Także Uzbekistan został wykreślony przez unijnych ministrów z listy zakazu wjazdu do Europy.

Rosja i Uzbekistan wspólnie wybudują nowy gazociąg na uzbeckim terytorium, którym będzie eksportowany gaz z Turkmenistanu i Uzbekistanu - poinformował we wtorek po spotkaniu z prezydentem Uzbekistanu Isłamem Karimowem rosyjski premier Władimir Putin. W zamian za to Rosja dostarczy Uzbekistanowi "nowoczesną broń".

W Uzbekistanie od 1 stycznia zniesiono karę śmierci. Obecnie najwyższą karą w tym środkowoazjatyckim kraju jest dożywocie - podał tamtejszy Sąd Najwyższy.

Prezydent Isłam Karimow został ponownie wybrany na to stanowisko uzyskując 88,1 proc. głosów - podała w poniedziałek Centralna Komisji Wyborcza w Uzbekistanie. - Wstępne rezultaty pokazały, że elekcja została przeprowadzona zgodnie z konstytucją - podał szef CKW Mirzuługbek Abdusałomow.