Sąd w Uzbekistanie nakazał Gulnarze Karimowej, córce byłego prezydenta Islama Karimowa, odbycie pozostałej części wyroku w więzieniu z powodu łamania warunków aresztu domowego - poinformowała w środę lokalna prokuratura. Gulnara, dawniej wpływowa i typowana na przyszłą prezydent kraju osobistość, została skazana w 2015 roku za malwersacje finansowe.
W środę we wczesnych godzinach porannych Biuro Prokuratora Generalnego w Uzbekistanie poinformowało, że Gulnara Karimowa została przetransportowana do więzienia za "systematyczne łamanie zobowiązań" wynikających z wyroku pięciu lat aresztu domowego za dopuszczenie się defraudacji i wymuszeń.
Karimowej nie wolno było od tamtej pory opuszczać swojego mieszkania, nie mogła również używać internetu i telefonów.
"Zabrana do nieznanego miejsca"
Jej szwajcarski adwokat Gregoire Mangeat napisał na Twitterze, że kobieta została "siłą usunięta" z apartamentu w Taszkiencie, w którym mieszkała.
Według władz, trafiła do zakładu karnego, Mangeat oświadczył jednak, że "została zabrana do nieznanego miejsca".
"Uzbeckie władze kontynuują wywieranie psychologicznej i fizycznej presji, by zmusić ją do wycofania apelacji oraz porzucenia wszystkich swoich praw i własności w Szwajcarii" - dodał adwokat.
Jak oświadczyło Biuro Prokuratora Generalnego, uzbeckie władze starają się obecnie zamrozić aktywa Gulnary Karimowej w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Francji i wielu innych państwach.
Była "księżniczka" Uzbekistanu
46-letnia Gulnara Karimowa przez wiele lat była jedną z najbardziej znanych i wpływowych osób w 30-milionowym Uzbekistanie. Wróżono jej karierę polityczną i przejęcie schedy po ojcu, Islamie Karimowie, który rządził tym krajem od 1989 roku. Gulnara była znana także w świecie mody, a jako "Googoosha" realizowała się w branży muzycznej oraz robiła karierę w dyplomacji.
Stopniowo traciła jednak wpływy. W 2013 roku w Uzbekistanie zamknięto kontrolowane przez nią trzy kanały telewizyjne i zatrzymano jej współpracowników w ramach śledztwa w sprawie przestępstw finansowych.
W 2013 r. w Genewie ruszyło śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy, a szwajcarska prokuratura generalna zablokowała konta kilku osobom z bliskiego otoczenia Gulnary. Na kontach tych znajdowało ponad 600 mln dolarów.
Rok później uzbecka prokuratura wszczęła śledztwo wobec 10 osób z otoczenia Gulnary, podejrzanych o korupcję, natomiast ona sama trafiła do aresztu domowego. Od tamtej pory nie pojawiła się publicznie.
Dopiero w 2017 roku Biuro Prokuratora Generalnego oświadczyło, że dwa lata wcześniej została skazana na pięć lat aresztu domowego za pozyskiwanie udziałów w różnych firmach poprzez defraudacje lub wymuszenia, a także za unikanie podatków. Jak dodano, wobec kobiety prowadzone były także śledztwa w sprawie innych możliwych przestępstw.
Zmiana władzy
Jej ojciec i prezydent kraju, Islam Karimow, zmarł we wrześniu 2016 roku. W tym samym roku nowym prezydentem został były premier Uzbekistanu, Szawkat Mirzijojew.
Autor: mm/adso / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: RealGoogoosha