Terroryzm

Terroryzm

Podczas śledztwa w sprawie ataku terrorystycznego na kawiarnię w Sydney, ujawniono informacje o przeszłości zamachowca. Wynika z nich, że pochodzący z Iranu mężczyzna był tak "dziwny", iż nie chciał go przyjąć nawet gang motocyklowy. Miał mieć skrajnie rozwiniętą manię wielkości.

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze podczas modłów w szyickim meczecie na wschodzie Arabii Saudyjskiej, zabijając około 20 osób - podał Reuters, powołując się na źródła szpitalne. Ponad 50 osób zostało rannych, w tym kilka poważnie.

RPA znalazła się obecnie na celu Państwa Islamskiego (IS) jako idealny rezerwuar nowych ochotników - twierdzi ambasador Iraku w RPA Hiszam Alawi w wywiadzie dla agencji EFE.

Fanatycy z Państwa Islamskiego opublikowali w internecie poradnik dla aspirujących dżihadystów żyjących w krajach Zachodu. Dają w nim wiele groteskowych porad, aby na przykład oglądać filmy o agencie Jasonie Bourne'ie, by wiedzieć, co robić w wypadku ataku antyterrorystów. Jednak poza tego rodzaju informacjami poradnik zawiera też szczegółowe informacje o tym, jak zrobić bombę i przeprowadzić zamach.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby, którym prokuratura postawiła zarzuty gromadzenia środków finansowych, mających służyć finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym. W czwartek cała trójka została aresztowana na trzy miesiące - poinformowała białostocka prokuratura.

Izba Gmin (izba niższa) parlamentu Kanady uchwaliła w środę ustawę rozszerzającą znacznie uprawnienia służb specjalnych i agencji wywiadu. Celem ustawy ma być ułatwienie zapobiegania i zwalczania aktów terrorystycznych.

Nigeryjska armia uwolniła 160 kobiet i dzieci, przetrzymywanych przez islamistów z ugrupowania Boko Haram w lesie Sambisa, na północnym wschodzie kraju - poinformował wojskowy rzecznik. Dwa dni wcześniej wojsko uwolniło blisko 300 osób.