Sondaże

Sondaże

Efektem złożonej przez premiera Davida Camerona obietnicy rozpisania referendum ws. przyszłości Wielkiej Brytanii w UE jest tzw. brukselskie odbicie jego partii w sondażach. Przewaga opozycyjnej Partii Pracy nad torysami zmniejszyła się do 6 pkt proc.

Gdyby obiecane przez premiera Davida Camerona referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE odbyło się teraz, większość Brytyjczyków zdecydowałaby się na opuszczenie Unii - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez dziennik "The Times".

Poparcie dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina spadło do najniższego poziomu od ponad 12 lat, do 62 proc. z 65 proc. notowanych w grudniu 2012 roku - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu niezależnego Centrum Lewady.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów - 29 proc. uzyskałaby PO; na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 23-procentowym poparciem - wynika ze styczniowego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: SLD, RP i PSL.

51 proc. badanych źle ocenia premiera Donalda Tuska. Przeciwnego zdania jest 34 proc. ankietowanych - wynika ze styczniowego sondażu CBOS. Rząd popiera zaś tylko 28 proc. ankietowanych, 35 proc. określa siebie mianem jego przeciwników, a prawie tyle samo - 34 proc. - ma postawę obojętną wobec obecnego gabinetu.

Większość Amerykanów popiera proponowane ostatnio restrykcje na broń palną, mające zapobiegać masakrom takim jak w szkole w Newtown w połowie grudnia, gdzie od strzałów szaleńca zginęło 26 osób - wynika z sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News.

Jak bardzo mieszkańcy USA nie lubią swoich polityków? Firma sondażowa Public Policy Polling (PPP) zdecydowała się zapytać o to w niecodzienny sposób. Amerykanie mieli wybierać, co budzi u nich większą antypatię. Na przykład karaluch czy Kongres?

Lekko spada poparcie dla PO, a rośnie dla PiS, choć między obiema partiami nadal jest duża różnica. W styczniu na PO chce głosować 31 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, zaś na PiS 22 proc. - wynika z sondażu CBOS. Gdyby wybory odbywały się w tym miesiącu, progu wyborczego nie przekroczyłby Ruch Palikota i Solidarna Polska.

Więcej obywateli Ukrainy opowiada się za integracją swego kraju z Unią Europejską, niż za jego członkostwem w Unii Celnej (UC), razem z Rosją, Białorusią i Kazachstanem - wskazują wyniki sondażu, opublikowanego w Kijowie.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku stycznia, na Prawo i Sprawiedliwość głosowałoby 31 proc. ankietowanych, a na Platformę Obywatelską 29 proc. - wynika z najnowszego sondażu Homo Homini dla Wirtualnej Polski. Poza Sejmem znalazłby się Ruch Palikota i Solidarna Polska.

69 proc. badanych w grudniu źle ocenia pracę rządu, chwali ją 23 proc. Premiera Donalda Tuska krytykuje 60 proc. respondentów, przeciwną opinię ma 29 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.

Ponad połowa pytanych Polaków nie wskazała żadnej osoby zasługującej na tytuł polityka roku. Najwięcej głosów zdobył prezydent Bronisław Komorowski. Za nim uplasowali się: premier Donald Tusk i szef PiS Jarosław Kaczyński - wynika z sondażu CBOS. Tytuł polityka roku na świecie przypadł kanclerz Angeli Merkel.

69 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku, 20 proc. jest przeciwnego zdania, 11 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z grudniowego sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska. Oceny są na tym samym poziomie, co w listopadzie.

52 proc. Ukraińców opowiada się za wejściem swego kraju do Unii Europejskiej, 34 proc. jest temu przeciwnych, a 14 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Jednocześnie jednak 41 proc. popiera utworzenie wspólnego państwa w składzie Ukraina, Rosja i Białoruś - wynika z sondażu przeprowadzonego we wrześniu i październiku przez grupę socjologiczną "Rating".

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na PO głosowałoby 32 proc. badanych, a na PiS 22 proc. - wynika z najnowszego sondażu poparcia dla partii, przygotowanego przez TNS Polska dla "Gazety Wyborczej".

Z najnowszych sondaży przedwyborczych wynika, że partia Lud Wolności byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego może uzyskać 15 proc. głosów, podczas gdy centrolewicowa Partia Demokratyczna - 35 proc. - podały piątkowe dzienniki włoskie.