Sondaże

Sondaże

PiS wyprzedza PO aż o 11 punktów procentowych - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 43 proc. respondentów, na PO natomiast 32 proc. Polaków.

W sierpniu zamiar głosowania na PiS zadeklarowało 29 proc. osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych. Na PO zagłosowałoby 25 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też partie: SLD - 10 proc. oraz PSL i RP - po 5 proc.

Badanie ankietowe na próbie 1,1 tys. osób i kilkadziesiąt pogłębionych wywiadów - tak będzie wyglądać największe w historii badanie związków, jakie tworzą w Polsce homo- i transseksualiści, informuje "Rzeczpospolita".

45 proc. Polaków jest przeciw wcześniejszym wyborom parlamentarnym, a 33 proc. za - wynika z czerwcowego sondażu TNS Polska przeprowadzonego dla Polskiej Agencji Prasowej. Badanie pokazuje też, że 42 proc. ankietowanych nie potrafi określić swoich poglądów politycznych.

Aż 79 proc. Polaków źle ocenia pracę rządu, dobrze - jedynie 15 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Tak złych wyników rząd Donalda Tuska nie miał od 2007 r. Traci także prezydent Bronisław Komorowski. Według CBOS, który też opublikował w środę swoje wyniki, zadowolonych z gabinetu premiera jest natomiast 19 proc. osób, a niezadowolonych 67 proc.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie czerwca, wygrałoby je PiS. Według ostatniego sondażu TNS Polska na tę partię chce głosować 30 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazła się PO z 23 proc. poparciem.

Po upływie ponad czterech lat od opuszczenia przez niego urzędu prezydenta USA, Amerykanie ponownie zaczęli się przekonywać do kontrowersyjnego i mocno krytykowanego kiedyś George'a W. Busha. Najwyraźniej czas łagodzi negatywne wspomnienia.

Ujawnienie programów o inwigilacji danych telefonicznych i internetowych wywołało debatę w USA o prawie do prywatności i granicach walki z terroryzmem. Ale według sondaży dla większości Amerykanów ważniejsze od prywatności jest zapobieganie zamachom.

60 proc. Brytyjczyków jest przeciwnych temu, by podatnik płacił za pogrzeb byłej premier Margaret Thatcher - wynika z sondażu ośrodka ComRes dla tygodnika "Independent on Sunday". Co czwarty ankietowany uważa, że pochówek Żelaznej Damy powinien być finansowany z podatków.

48 proc. uczestników sondażu CBOS określiło sytuację materialną swoich gospodarstw domowych jako przeciętną - ani dobrą, ani złą. Dla 38 proc. ankietowanych jest ona dobra, dla 14 proc. - zła. 70 proc. respondentów nie oczekuje zmiany warunków w ciągu najbliższego roku.