Sondaże

Sondaże

75 proc. Rosjan uważa, że takie państwa jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy Wielka Brytania są przeciwnikami Rosji. Społeczeństwo tego kraju wystawia także negatywną ocenę roli USA we współczesnym świecie. 46 proc. Rosjanin wyraża przekonanie, że "demokracja zachodnia jest zgubna dla ich kraju".

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w czerwcu, najwięcej głosów otrzymałoby Prawo i Sprawiedliwość z Solidarną Polską i Polską Razem (43 proc.) - wynika z badania preferencji partyjnych przeprowadzonego przez GfK. Na PO chce głosować 29 proc. respondentów. W Sejmie znalazłoby się także ugrupowanie Pawła Kukiza.

Ankieta przeprowadzona w 40 krajach przez ośrodek Pew Research wykazała, że badani w większości pozytywnie oceniają Stany Zjednoczone, ich gospodarkę czy kampanię przeciwko Państwu Islamskiemu. Średnio 69 proc. ludzi na świecie postrzega USA przychylnie. W 2013 i 2014 roku było to 65 procent - podał ośrodek Pew. Z kolei prezydent Barack Obama jest lepiej postrzegany za granicą, niż w kraju.

Gdyby wybory odbywały się w połowie czerwca, najwięcej głosów zdobyłoby PiS (wspólnie z Solidarną Polską i Polską Razem) - 34 proc. Drugie miejsce zajęłaby PO z poparciem 20 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłaby jeszcze formacja Pawła Kukiza z 17 proc. głosów.

Choć mieszkańcy państw NATO winią Rosję za trwający kryzys na Ukrainie, to tylko nieliczni są za zbrojeniem Kijowa. Większość Niemców, Francuzów i Włochów uważa też, że ich kraje nie powinny użyć siły, gdyby doszło do konfliktu Rosji z sojusznikiem z NATO.

Wielu Rosjan nie wątpi w determinację prezydenta Władimira Putina w przypadku wojny z Zachodem. Pytani o to, kto pierwszy użyje broni atomowej w konflikcie, odpowiadają: Putin. Jedna trzecia społeczeństwa rosyjskiego jest także przekonana, że "w przypadku konfliktu zbrojnego Rosji z USA lub państwami NATO, zwycięstwo odniesie ich kraj".

Wyniki sondażu nie pozostawiają złudzeń - zdecydowana większość Rosjan (85 proc.) uważa, że "Krym wrócił do Rosji na zawsze, a decyzja władz na Kremlu w tej sprawie jest ostateczna". Rosjanie są także przekonani, że społeczność międzynarodowa uzna ten fakt "w ciągu najbliższych lat". W rocznicę przyłączenia półwyspu centrum badań opinii publicznej WCIOM publikuje nastroje rodaków w tej sprawie.

Aż 86 proc. obywateli Federacji Rosyjskiej akceptuje działalność Władimira Putina jako prezydenta Federacji Rosyjskiej - wynika z najnowszego, comiesięcznego sondażu Centrum Analitycznego Jurija Lewady, niezależnej rosyjskiej pracowni badania opinii publicznej.

W Stanach Zjednoczonych wzrasta poczucie, że kraj ten jest największą potęgą wojskową na świecie - wynika z sondażu opublikowanego przez Instytut Gallupa. Taki pogląd podziela 59 proc. pytanych obywateli USA. To skok aż o 6 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku.

Największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych jest Rosja - twierdzą Amerykanie pytani przez Instytut Gallupa. Zaraz za Rosją znalazł się dotychczasowy lider rankingu - Korea Północna i Chiny.