Somalia

Somalia

Prezydent USA Barack Obama powiedział w poniedziałek w Addis Abebie, że obiecał władzom Etiopii "wzmożenie presji" na somalijskich islamistów. W niedzielę przeprowadzili oni kolejny atak w Mogadiszu, stolicy sąsiedniej Somalii. Zginęło w nim co najmniej 15 osób.

Pekin jest zainteresowany otwarciem morskiej bazy wojskowej w Dżibuti - poinformował prezydent tego afrykańskiego kraju zapewniając, że Chińczyczy są "mile widziani". Byłaby to pierwsza zagraniczna baza wojskowa Chin, które dotychczas unikały zaangażowania swojej armii w innych częściach świata.

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a kilka zostało rannych w poniedziałkowy poranek w wyniku zamachu przeprowadzonego na samochód członków misji ONZ w Somalii - podaje agencja Reutera. Telewizja Al Dżazira, powołując się na miejscowe media, pisze, że celem byli pracownicy ONZ. Zginęło m.in. czterech pracowników UNICEFu, a czterech innych jest w stanie ciężkim.

20. flota chińskiej marynarki wojennej ruszyła w kierunku Zatoki Adeńskiej i wód wokół Somalii, by kontynuować operację antypiracką - poinformowała agencja Xinhua.

Islamiści grożą państwom Zachodu zamachami terrorystycznymi na centra handlowe. Bojownicy powiązanego z Al-Kaidą somalijskiego ugrupowania Al-Szabab w najnowszym filmie ostrzegają, że ataki będą krwawsze od tego na kenijskie centrum handlowe z 2013 roku.

Zamachowiec samobójca zdetonował w piątek ładunek wybuchowy przed jednym z hoteli w stolicy Somalii, po czym uzbrojeni napastnicy zaatakowali budynek - poinformowała lokalna policja. Do zamachu w centrum Mogadiszu przyznali się islamiści z Al-Szabab.

Państwo francuskie musi wypłacić kilkanaście tysięcy euro odszkodowania dwóm grupom pojmanych somalijskich piratów. Trybunał w Strasburgu orzekł, że naruszono ich prawa człowieka, bowiem za długo przetrzymywano ich bez procesu po przewiezieniu do Francji.