Sędziowie pod lupą prokuratury

Sędziowie pod lupą prokuratury

Prokuratorów z niewielkim doświadczeniem szybko się awansuje, a następnie powierza im najważniejsze medialnie i politycznie - z punktu widzenia prokuratora generalnego i krajowego - śledztwa - twierdzi stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia w swoim najnowszym raporcie. Jako jeden z przykładów takiego awansu wskazuje prokuratora Michała Walendzika, który wysłał CBA do krakowskiej sędzi Beaty Morawiec.

- Sędziowie przysięgali stać na straży prawa, orzekać zgodnie z prawem i służyć Rzeczypospolitej - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Podkreślił też, że w przekonaniu sędziów ze stowarzyszenia, ustawa o sądach powszechnych zawiera szereg regulacji, które łamią konstytucyjną zasadę niezależności sądów.

- Apele, aby sędziowie nie podejmowali się obowiązków prezesów sądów, mówią o stanie upolitycznienia pewnych środowisk sędziowskich - ocenił we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. O nieobejmowanie stanowisk prezesów sądów oraz innych stanowisk funkcyjnych, które mogą zostać zwolnione po ostatniej nowelizacji ustroju sądów, zaapelowało ostatnio do sędziów Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Wyznaczanie składu sądzącego do rozpoznania każdej sprawy powinno odbywać się transparentnie, jawnie i zgodnie z przepisami - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Odniósł się do śledztwa prokuratury dotyczącego składów sędziowskich orzekających w sprawie wielomilionowych strat w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne "Police".

Sąd w Szczecinie dwukrotnie odrzucił wnioski prokuratorów o areszt w tak zwanej aferze polickiej. Teraz ta sama prokuratura wszczyna postępowanie przeciwko sędziom w sprawie zaniedbań. – W jakim kraju my żyjemy – pyta Włodzimierz Łyczywek, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie.