Ostrzelano polski konsulat w Łucku

Ostrzelano polski konsulat w Łucku

Polskie konsulaty na Ukrainie przyjmują interesantów

Konsulaty Polski na Ukrainie wznowiły we wtorek pracę i przyjmują już interesantów. Stało się to możliwe dzięki znacznemu wzmocnieniu ochrony placówek – powiedział ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło. Placówki zostały zamknięte w zeszłym tygodniu po ostrzelaniu konsulatu w Łucku.

Waszczykowski: konsulaty na Ukrainie otworzymy, kiedy będą bezpieczne

Witold Waszczykowski poinformował, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest zdeterminowane, by wzmocnić bezpieczeństwo placówek poprzez wysłanie tam polskich pracowników ochrony. Polskie konsulaty na Ukrainie zostaną otwarte, kiedy upewnimy się, że są bezpieczne - zapowiedział szef resortu dyplomacji.

Ambasador: konsulat w Łucku ostrzelano z 75 metrów

Nie można na razie stwierdzić, czy po ostrzelaniu konsulatu RP w Łucku Ukraina zwiększyła ochronę placówek dyplomatycznych na tyle, by Polska znów mogła je otworzyć - powiedział w środę wieczorem ambasador na Ukrainie Jan Piekło.

Polski konsulat ostrzelany. "W naszym interesie nie jest pogarszanie stosunków z Ukrainą"

W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy. - To kolejny incydent w relacjach polsko-ukraińskich. Nie łączyłbym tego z terroryzmem. Dzisiaj na Ukrainie tak wiele osób ma broń, że mógł to zrobić ekstremalnie nastawiony Ukrainiec - mówił w programie "Otwarcie Dnia" Bogusław Pacek, generał dywizji w stanie spoczynku. Zaznaczył, że w naszym interesie nie jest pogarszanie stosunków z Ukrainą. Władze w Kijowie wyraziły oburzenie z powodu incydentu.

Polska zamyka konsulaty na Ukrainie. "Do czasu spełnienia oczekiwań"

Do czasu spełnienia oczekiwań strony polskiej w sprawie ochrony przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych wszystkie polskie urzędy konsularne na Ukrainie pozostaną zamknięte - poinformowało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Komunikat ukazał się po spotkaniu wiceministra Jana Dziedziczaka z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą.

Ambasador Ukrainy: to atak na stosunki polsko-ukraińskie

Ukraina jest oburzona atakiem na polski konsulat - powiedział ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, który rozmawiał z wiceszefem MSZ Janem Dziedziczakiem. Podkreślił, że prezydent Ukrainy jest "osobiście zaniepokojony" i zarządził wzmocnienie ochrony polskich placówek dyplomatycznych.

Polski konsulat ostrzelany. Ukraińskie władze potępiają atak

W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy. Władze w Kijowie wyraziły oburzenie z powodu incydentu. "To podłość tych, którzy sprzeciwiają się naszej przyjaźni z Polską" – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin. Konsul RP w Łucku Krzysztof Sawicki określił zdarzenie jako atak terrorystyczny, a do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce.