Relacje Niemcy - Unia Europejska

Relacje Niemcy - Unia Europejska

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w piątek w Paryżu, że "wiele śladów wskazuje, iż Rosja ponosi odpowiedzialność" za atak na byłego podwójnego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii z użyciem gazu paralityczno-drgawkowego.

Europę należy ponownie uczynić silną i zdolną do konkurencji, a jednym z najważniejszych kluczy prowadzących do tego celu jest współpraca gospodarcza państw V4 i Niemiec - oświadczył w środę w Berlinie szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w wywiadzie dla grupy medialnej Funke opublikowanym we wtorek, że umowa regulujące relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią po brexicie może być modelem porozumienia z innymi krajami współpracującymi z Unią, w tym z Ukrainą i Turcją.

Przewodniczący SPD Martin Schulz ostrzegł w czwartek na zjeździe swojej partii w Berlinie przed wzrostem znaczenia w Europie sił prawicowych i ultranacjonalistycznych. - Popatrzcie na to, co dzieje się w Polsce: nasze wspólne wartości są tam systematyczne podkopywane, a Unia Europejska jest niezdolna do przeciwstawienia się temu - mówił.

Sigmar Gabriel uznał planowaną współpracę strukturalną w dziedzinie obronności (PESCO) za krok milowy w polityce obronnej Unii Europejskiej. Berlin potwierdził przy tej okazji wolę zwiększenia budżetu na wojsko.

Wielokrotnie zapowiadaliśmy w Brukseli, że poruszymy ten problem, ponieważ praworządność jest dla nas rdzeniem europejskich wartości i europejskiego ładu, jest fundamentem Unii prawa - powiedział dziennikarzom bliski współpracownik Angeli Merkel. Według niego podczas spotkania przywódców nie dojdzie jednak do sytuacji, w której konkretne kraje "zostaną postawione pod pręgierzem".

Polityczna scena Republiki Federalnej Niemiec fragmentaryzuje się. Po raz pierwszy od wielu dekad może się okazać, że nie uda się stworzyć rządu - wyniki niemieckich wyborów parlamentarnych komentuje Jacek Stawiski, szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière sceptycznie ocenił szansę na realizację planów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera dotyczących rozszerzenia obszaru Schengen na wszystkie kraje UE, w tym Rumunię i Bułgarię.