Wysłannik Merkel zapewnia Macrona: to będzie bardzo dobry i proeuropejski rząd


Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble zapewnił w Paryżu, że przyszły niemiecki rząd będzie prowadził proeuropejską politykę. Wyjaśnił stronie francuskiej, że na powstanie nowego rządu Angeli Merkel "potrzeba trochę czasu".

Schaeuble powiedział po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że partie, które będą rozmawiać o koalicyjnym rządzie - CDU/CSU, FDP i Zieloni - "potrzebują trochę czasu". - Ale będzie to bez wątpienia bardzo dobry i proeuropejski rząd - zapewnił szef resortu finansów w rozmowie z niemieckimi dziennikarzami w stolicy Francji. Jego wypowiedź przytoczyła agencja dpa. Schaeuble powiedział, że uważa propozycje reform Unii Europejskiej złożone przez Macrona w zeszłym tygodniu za "właściwe podejście". - Należę do tych, którzy bez przerwy wywierali presję na Europę, by posuwała się szybciej - zaznaczył niemiecki polityk. Niemcy i Francja ponoszą odpowiedzialność za rozwój Europy - dodał.

Propozycje Macrona

Macron zaproponował m.in. powołanie ministra finansów dla strefy euro oraz stworzenie odrębnego budżetu eurolandu. Francuskie propozycje przyjęte zostały w Niemczech z mieszanymi uczuciami. Niemieccy politycy obawiają się, że realizacja reform obciąży budżet Niemiec. 75-letni Schaeuble (CDU) ma otrzymać w przyszłym tygodniu nominację na przewodniczącego Bundestagu. Wybór nowego szefa parlamentu odbędzie się prawdopodobnie 24 października. Schaeuble ujawnił, że decyzję o odejściu z ministerstwa finansów podjął przed wyborami. - Osiem lat wystarczy - wtrącił. Partie chadeckie CDU/CSU, które pomimo utraty głosów zwyciężyły w wyborach parlamentarnych z 24 września, zamierzają utworzyć koalicyjny rząd z FDP i Zielonymi. Negocjacje mogą potrwać nawet do przyszłego roku.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: