Relacje Niemcy - Unia Europejska

Relacje Niemcy - Unia Europejska

W reakcji na propozycję francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, proponującego "renesans" idei europejskiej, przewodnicząca niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer opowiedziała się za reformą UE, ale ostrzegła przed nadmierną centralizacją.

Wybrana na początku grudnia na nową szefową CDU Annegret Kramp-Karrenbauer oraz jej główny rywal w wewnątrzpartyjnym pojedynku Friedrich Merz zgodzili się na współpracę dla dobra partii - donoszą w poniedziałek niemieckie media. Kramp-Karrenbauer jest główną kandydatką do zastąpienia Merkel na stanowisku szefowej niemieckiego rządu.

Ze względu na swoje doświadczenia prywatne i zawodowe Annegret Kramp-Karrenbauer będzie szukać głównie współpracy z Francją. Niewykluczone, że będzie to odbywać się również kosztem Europy Środkowej - twierdzi ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Anna Kwiatkowska-Drożdż. W opublikowanej w niedzielę analizie przybliża ona sylwetkę i poglądy następczyni Angeli Merkel na czele CDU.

Wycofanie się Niemiec z projektu gazociągu Nord Stream 2 nie powstrzymałoby jego budowy, ale zmniejszyłoby zdolność Niemiec do bronienia dalszego przesyłu części gazu również przez terytorium Ukrainy - stwierdził niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Po zajęciu przez Rosjan trzech ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej w Niemczech pojawiły się głosy, by ponownie przemyśleć budowę tego gazociągu.

Piątkowe konsultacje rządów Niemiec i Polski ukazały liczne rysy na relacjach tych krajów i obnażyły pewne różnice poglądów, mimo podejmowanych przez obie strony wysiłków, by skupiać się na pozytywach - ocenia niemiecka prasa w sobotę.

- Nasze reguły, nasze suwerenne zasady dotyczące ochrony granic i kontroli przepływu migracji są dla nas absolutnym priorytetem - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Dlatego - stwierdził szef polskiego rządu - "jest bardzo prawdopodobne", że nasz kraj "nie będzie częścią" oenzetowskiego paktu w sprawie migracji.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek rano, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej, z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W rozmowie miały pojawić się między innymi kwestie brexitu i migracji.

Przed rozmowami w Marsylii prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewnili o bliskiej współpracy między obu państwami. Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że UE musi wzmocnić współpracę w dziedzinie obronności.