Nangar Khel

Nangar Khel

Izba Wojskowa Sądu Najwyższego orzekła, że żołnierze z Nangar Khel są niewinni zbrodni wojennej. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu za złe wykonanie rozkazu. Wyrok jest prawomocny. - Apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zastosował akt łaski wobec żołnierzy skazanych na kary w zawieszeniu ws. Nangar Khel - oświadczył po ogłoszeniu wyroku b. dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Izba Wojskowa Sądu Najwyższego ma dziś ogłosić wyrok w sprawie apelacji oskarżenia i obrony ws. zdarzeń z Afganistanu. W sierpniu 2007 r. w wyniku prowadzonego przez polskich żołnierzy moździerzowego i maszynowego ostrzału przysiółka Nangar Khel, zginęło 6 Afgańczyków, a trzy kolejne osoby zostały ranne. Sąd I instancji skazał podsądnych za złe wykonanie rozkazu. Apeluje i prokuratura, i obrona.

Kary w zawieszeniu - od dwóch lat do sześciu miesięcy - wymierzył Wojskowy Sąd Okręgowy czterem żołnierzom oskarżonym o zbrodnię wojenną w Nangar Khel. Uznał, że to nie zbrodnia wojenna, lecz źle wykonany rozkaz: niezgodnie z jego treścią i z zasadami użycia broni.

150 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszny areszt dostanie mjr Olgierd C., prawomocnie uniewinniony ws. zbrodni wojennej w Nangar Khel w Afganistanie. W czwartek Sąd Najwyższy oddalił kasację adwokata C., który uznawał, że wysokość zadośćuczynienia jest za niska.

Do stycznia 2013 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył we wtorek proces czterech żołnierzy oskarżonych ws. Nangar Khel. Sąd przychylił się do wniosku jednego z oskarżonych o przyznanie obrońców z urzędu. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że ci sami adwokaci nie mogą bronić dwóch oskarżonych, bo możliwy jest konflikt między ich liniami obrony.

- Na pewno to co się stało zmieniło polskie wojsko - powiedział Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak odnosząc się do sprawy Nangar Khel. Jutro mija pięć lat od incydentu do jakiego doszło w wiosce Nangar Khel w Afganistanie.

- Miałem nadzieję, że wszyscy żołnierze zostaną uniewinnieni - powiedział w środę szef MON Tomasz Siemoniak po tym, jak sąd prawomocnie oczyścił z zarzutów trzech z siedmiu oskarżonych ws. Nangar Khel. Dodał, że liczy także na uniewinnienie pozostałej czwórki w ponownym procesie.

Sąd Najwyższy podtrzymał wyroki uniewinniające wobec trzech żołnierzy oskarżonych wcześniej ws. ostrzelania afgańskiej wioski Nangar Khel. Wśród nich jest dowódca grupy Olgierd C. Wobec czterech skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Oznacza to, że jej bieg rozpocznie się od początku.