Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów

Minister finansów obiecuje, że po nowym roku nic się nie zmieni, tyle że w obecnym dużo się zmieniło i zacznie obowiązywać za chwilę. Dawid Rydzek sprawdził, za co i od kiedy zapłacimy więcej.

Do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zgłosił się mężczyzna, który chciał opowiedzieć o procederze wyłudzeń zwrotu podatku VAT przez urzędników Ministerstwa Finansów. Mimo jego wizyty śledztwo w tej sprawie wszczęto dopiero niemal rok później, gdy sprawą zajęli się funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Cztery terminy już spadły z wokandy, spadną kolejne dwa. Bezprecedensowy proces byłych urzędników Ministerstwa Finansów oskarżonych o założenie i kierowanie grupą przestępczą zajmującą się wyłudzeniami podatku VAT nie może się rozpocząć. A kiedy już sądowi się to uda, będzie się toczyć za zamkniętymi drzwiami. Jak ustalili dziennikarze tvn24.pl, główną rolę odgrywać będzie skruszony urzędnik, który poszedł na współpracę z prokuraturą.

Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński, który zajmował się publicznymi wydatkami, odchodzi z ministerstwa i przechodzi do państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego miejsce w resorcie finansów zajmie wiceminister nauki Sebastian Skuza.

Zwiększenie zaufania podatników do organów podatkowych m.in. dzięki mniejszej liczbie kontroli firm, a zarazem większa skuteczność i efektywność wymiaru i poboru podatków - takie mają być skutki nowej Ordynacji podatkowej, której projekt Ministerstwo Finansów skierowało właśnie do konsultacji i uzgodnień.

Uprzywilejowanie pozycji Polskiego Funduszu Rozwoju Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i regulacje dotyczące czasu wejścia w życie ustawy mogą naruszać konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – ostrzegają pracownicy z Rządowego Centrum Legislacji. Resort finansów tłumaczy, że uwagi RCL były analizowane i omawiane w trakcie uzgodnień, zapowiada też rozszerzenie uzasadnienia projektu.

Tomasz Robaczyński został wiceministrem finansów odpowiedzialnym za budżet. Jego powołanie zbiegło się w czasie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą ograniczenia liczby sekretarzy i podsekretarzy stanu. W środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, przypomniała, że 8 marca wygasają powołania tych wiceministrów, którzy byli nimi w rządzie Beaty Szydło.

Budżet państwa zakończył 2017 rok deficytem w wysokości 25,4 miliardów złotych wobec 59,3 miliardów złotych zapisanych w ustawie budżetowej - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Zdaniem szefowej resortu Teresy Czerwińskiej tak niski deficyt to efekt między innymi bardzo dobrej ściągalności dochodów, zwłaszcza z VAT.